Kültür ve Sanat Çalışma Grubu “Sinema Müzesi” Gündemiyle Toplandı

Kültür ve Sanat Çalışma Grubu “Sinema Müzesi” Gündemiyle Toplandı – 30/03/2023

Kültür ve Sanat Çalışma Grubu’nun Mart ayı üçüncü toplantısı Çalışma Grubu Başkanı Abdullah Uz moderatörlüğünde yapıldı. Tplantıya Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi Dairesi Başkanlığı Müzeler Şube Müdürü Arkeolog Mehmet Şengül ve üyeler katıldı. Yapılan toplantıda “Sinema Müzesi” konusu değerlendirildi.

“SİNEMA MÜZESİ”

Antalya Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürü Arkeolog Mehmet Şengül; daha önce açılmış olan Behlül Dal Müzesinin bilgileri dışında kapatıldığını, müzede sergilenen eserlerin depoya konulduğunu ve titizlikle korunduğunu, bu eserlere gelen bağışların da eklendiğini ve bütün eserlerin eski sinema müzesinin olduğu yere taşındığını belirtti. Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nin şu anda tadilatının yapıldığını ve tadilat tamamlandığında alt katının galeri olarak kullanılacağını söyledi.

Yapılan toplantıda Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Üyeleri; yerel yönetimlerin bir kültür/sanat politikası olması, gelenin gidenin yaptıklarını bozmaması, Antalya’nın zengin kültürü için geniş bir alanda pek çok etkinliği kapsayabilecek tesislerin (kültür merkezi, müze) kurulması, Altın Portakal’a harcanan büyük paralarla böyle bir yerin kurulabileceği, müzenin eğitim amaçlı ve buna uygun genişlikte olması gerektiği görüşlerini dile getirdi.

Üyeler ayrıca, Altın Portakal’ın giderek halktan koptuğunu, geçmişte miradorlarda yapılan etkinlikte halkın sanatçılarla buluşabildiğini, günümüzde ise küçücük bir yerde sanatçıların gösteri yapıp, lüks yaşayıp gittiklerini, önceden jüride bulunan halk temsilcisinin artık olmadığını ve tekrar halk temsilcisinin jüride yer alması gerektiğini belirttiler.

Gelecek toplantı için Himmet Öcal’ın, galeri, resim vb. kapsamlı bir konuyla davet edilmesine karar alındı.

 

You May Also Like

GİRAY ERCENK, “ZAMANIN AYAK İZİNDE ANTALYA”

Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Mart Ayı İkinci Toplantısında Karaalioğlu Parkında İncelemelerde Bulundu

Kültür ve Sanat Çalışma Grubu’nda Olbia Sosyal Özek sunumu

‘Üniversiteler derhal yüz yüze eğitime açılmalıdır!’