PANDEMİ SÜRECİNDE ALINAN KARARLAR

    ANTALYA KENT KONSEYİ

 

Korona virüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve kentimizde de etkisini sürdürmektedir. Salgınla mücadele kapsamında Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu  21.07.2020 tarihli toplantısında özellikle yaz aylarında iklim, coğrafi ve nüfus yoğunlukları dikkate alınarak mevcut uygulamaların gözden geçirilerek yeni tedbirlerin  gerektiği görüşüne varılmıştır;

Turizm mevsiminin açılmasıyla birlikte turizm tesisleri pandemi sürecine adapte olmuş , gerekli önlemlerini ve sertifikalarını almışlardır. Ancak kent yaşamında turizm tesislerine paralel duyarlılığın olmadığı görülmektedir. Örneğin Maske takımı son derece düşüktür. Restoran, kafe ve bar vb. yerlerde gerek bakanlığın gerekse il hıfsısıhha kurullarının kararlarına uyulmamaktadır. (Personelin maske takımı, hijyen kurallar, tek kullanımlık araç gereç vb.) Bu konuda yeterli denetimin yapılmadığı görülmektedir.

65 yaş üstüyle ilgili sokağa çıkma serbestliğinde hava sıcaklığının 35-40 derece, nem oranının % 70 ile 85 arasında olmasına rağmen değişiklik yapılmamıştır.

Turizm mevsimiyle birlikte kente gelen yerli, yabancı turistlerle yerli halka farklı uygulamalar yapılmaktadır. Şöyle ki 65 yaş üstü bir turist sokağa çıkabilmekte iken yerli turiste saat 20 .00 den sonra kısıtlama uygulanmaktadır.

Bu nedenlerle;

  • Kent merkezinde maske takma zorunluluğunun getirilmesini, yerel yönetimlerin ücretsiz maske dağıtımı yapmasının sağlanmasını,
  • 65 yaş üstü yaşlıların iklim şartlarına uygun hale getirilmesini,
  • Toplu yaşam alanlarının denetimlerinin sıkılaştırılmasını,
  • 65 yaş üstü sokağa çıkma kısıtlamasında yerli – yabancı turist ayrımının kaldırılmasını,
  • İl Pandemi Kurullarında diğer bazı kentlerde olduğu gibi Antalya’ da da başta Kent Konseyi olmak üzere ilgili STK ve Meslek Odalarının da katılımının sağlanması gerekmektedir.

You May Also Like

ANTALYA KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU, AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ÖZLENEN ÖZKAN’I MAKAMINDA ZİYARET ETTİ.

YÜRÜTME KURULU 2020 HAZİRAN AYI TOPLANTISI YAPILDI