özel ders şehirlerarası nakliyat istanbul evden eve nakliyat panax
  SAĞLIK GRUBU OCAK AYI TOPLANTISINI YAPTI.

 • Kategori
  :Sağlık Haberler
  Tarih :24/1/2014
  Okunma Sayısı :999

    Kentimizde Lösemi hastalığı ile ilgili tanı ve tedavi merkezlerinin durumu, Polio ve kızamık gibi çocuk hastalıklarında tekrar salgın tehdidi sorunu

   

  Antalya Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu 23.01.2014 tarihinde Dr. Arif BULUT başkanlığında toplandı. Toplantıya Antalya Tabip Odası, ANSİAD, Antalya Medical Park Hastanesi, Büyükşehir ve Konyaaltı Belediyesi temsilcileri katıldı.

  Hematolog Dr. Çağatay ÜNSAL tarafından lösemi hastalığı hakkında kısa bilgi sunumu yapıldı. Hastalıkla ilgili yapılan görüş ve değerlendirmeler sonucu;

  İlimizde hastalıkla ilgili tanı ve tedavisinde bir sorun yaşanmamak, ilaçlı tedavi (kemoterapi) ve kemik iliği nakli yapılabilmektedir. Hastalığın kesin tedavisi için kemik iliği nakli gerekmektedir. Antalya’da kemik iliği bankası bulunmamakta, kemik iliği bankası sadece İstanbul ve Ankara illerinde bulunmaktadır. İlimizde kemik iliği bankası olmadığından genetik testler için kan numunesi göndermede sorun yaşanmaktadır. Gönüllü kan numunesi verilerinin kemik iliği bankasına ulaştırılmasında zorluklar bulunmaktadır.

  ÖNERİ    : İlimizde gönüllülerin kan numunelerinin kemik iliği bankasına ulaştırılabilmesi için Sağlık Bakanlığının gerekli ortam ve koşulları hazırlaması, gönüllü vericileri teşvik etmesi, toplumsal bilinç ve duyarlılık oluşturması önerilmektedir.

  Son zamanlarda ülkemizde ve kentimizde polio ve kızamık gibi çocuk hastalıklarında tekrar salgın tehdidi görülmektedir. Kentimiz Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden göç almaktadır. Özellikle güneydoğu sınırından giren mültecilerin aşılanmalarının yeterli olmaması hastalık riski taşımaları nedeniyle tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle bu hastalıkların yayılmaması için önlem alınması gerekmektedir.

   

  ÖNERİ    : Özellikle güneydoğu bölgemizden Türkiye’ye giriş yapan kişilerin tespiti ve tüm çocuklarının aşılanması, hastalık şüphesi olanların da belirli bir süre gözlem altına alınması ve takiplerinin yapılması önerilmektedir.

   

  Sağlık Haberler
  SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU MAYIS AYI TOPLANTISI YAPILDI
  SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU NİSAN AYI TOPLANTISI YAPILDI
  SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU ŞUBAT AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU EYLÜL AYI TOPLANTISI YAPILDI
  SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU VE ALTYAPI ÇALIŞMA GRUBU MAYIS AYI TOPLANTISI
  SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU ARALIK AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU EKİM AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU NİSAN AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU MART AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU EKİM AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  SAĞLIK GRUBU NİSAN AYI TOPLANTISI YAPILDI
  Sağlık Çalışma Grubu Ocak ayı toplantısı yapıldı.
  Sağlık Çalışma Grubu Aralık Ayı Toplantısı Yapıldı.
  SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU OCAK AYI TOPLANTISI YAPILDI
  SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU KASIM AYI TOPLANTISI YAPILDI
  SAĞLIK VE TOPLUM ÇALIŞMA GRUPLARI MADDE BAĞIMLILIĞINA DİKKAT ÇEKTİ.
  SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU TOPLANDI
  SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU TOPLANDI
  SAĞLIK GRUBU OCAK AYI TOPLANTISINI YAPTI.