özel ders şehirlerarası nakliyat istanbul evden eve nakliyat panax
  ANTALYA KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ BASIN AÇIKLAMASI

 • Kategori
  :Kadın Meclisi Haberler
  Tarih :10/3/2016
  Okunma Sayısı :731
  KADINLAR 8 MART’TA ŞİDDETE, SAVAŞA, İŞSİZLİĞE HAYIR DİYOR 
  Bugün 8 Mart. 
  Neden 8 Mart? Çünkü 1857’de New York'ta dokuma fabrikalarında çalışan yaklaşık 40 000 kadın işçi grev yaptılar. Günde 16 saat olan çalışma süresinin 10 saate indirilmesini, çok düşük olan ücretlerinin yükseltilmesini ve çalışma şartlarının iyileştirilmesini istiyorlardı. 8 Mart’ta kadın işçiler polis saldırısından kaçmak için fabrikaya sığındılar. Fabrikada yangın çıktı ve 129 kadın işçi yanarak hayatını kaybetti. Bugünün anısına 8 Mart 1910 yılında Emekçi kadınlar günü kabul edilmiştir. 1977 yılında da Birleşmiş Milletler tarafından ''Dünya Kadınlar Günü''olarak ilan edilmiştir.
  8 Mart kadınların yılın bir gününde hatırlandığı, hediye ve çiçeklerle tüketime araçsallaştırıldığı bir gün değildir. 8 Mart kadınların özgürlükleri, emekleri ve bedenleri için mücadele ettikleri uluslararası birlik ve dayanışma günüdür.
  Erkek egemen anlayış karşısında, kadının sömürüldüğü bütün cinsiyetçi politikaları bir kez daha haykırma günüdür. 
  Kadın katliamlarına ve tecavüzlere karşı duruşun günüdür.
  8 Mart kadının örgütlenme ve eşit yaşam hakkı için mücadelesinin simgesidir. 
   
  Her gün televizyonlarda, gazetelerde öldürülen kadınların haberlerine rastlıyoruz. Devletin kadına bakış açısını katilin ağzından anlatan bu haberler, cinayetleri engellemek yerine çoğaltmakta, kadınların erkekler tarafından öldürülmesini “normal”leştirmektedir. 
   
  Hâlihazırda yürütülen aile  ve sağlık politikaları aileyi yapısını güçlendirmeyi ön plana almıştır.  Bu politikalar kadının canını ve bedenini koruyamamaktadır. Günde ortalama 3 kadın en yakınları tarafından öldürüldüğü halde bu cinayetleri “sadece algı” olarak gören anlayış, elbette çözüm üretememektedir. Katledilen kadın sayısı resmi rakamlara göre 2015 yılında 284’dür.
   
  “Annelik en yüce kariyerdir “diyen devlet aklı, kadını iş hayatından uzaklaştırmakta, ekonomik özgürlüğünün elinden alınmasına sebep olmaktadır. Şiddetin bu denli pervasızca sürmesinin bir sebebi de kadının ekonomik güçsüzlüğüdür. Erkek egemen sistem kadınların eşit, özgür bireyler değil, sermayenin ucuz işgücünü ve savaşta ölecek insanları doğuracak araçlar, itaatkâr ev köleleri olmasını istemektedir. 
   
  Devlet büyüklerimiz ne yapacağımız, kaç çocuk doğuracağımıza karar verip kadınları sosyal hayattan uzaklaştırıp eve hapsetmeyi amaçlamaktadır.
   
  Türkiye kadın erkek eşitliği sıralamasında Avrupa ülkeleri içinde sonuncu olurken dünya sıralamasında ..134 ülke içinde 120.sıradadır.  Kadının işgücüne  katılımı %30 civarındadır. Kariyer basamakları ilerledikçe kadın oranı daha da düşmekte, hatta bilinçli olarak kadınların kariyer yapmaları engellenmeye çalışılmaktadır.
   
  Halk arasında ev kadını olarak nitelendirilen kadınların aslında ne kadar çok çalıştığı ne kadar sorumluluk aldığı ve bu iş gücünün ne kadar atıl gözükürse gözüksün bu kadınların hak ettikleri karşılığı hiçbir zaman alamadığı hatta almayı beklemediği unutulmamalıdır.
   
  4+4+4 eğitim sistemi kız çocuklarının okullarını erken terk etmesine ve yüksek okula gitmesine engel teşkil etmektedir. Kadınları eve kapatan, ucuz iş gücü yaratan ve erken yaşta evliliğin yolunu açan bu sistemi istemiyoruz. 
   
  Biz kadınlar çocuk yaşta evliliklerin son bulmasını ve Devlet tarafından takip edilip gerekli cezanın verilmesini istiyoruz. 
   
  “Tecavüze uğrayan kadın çocuğu doğursun devlet bakar” zihniyeti, kürtajı resmi değilse de fiilen yasaklamıştır. Özellikle Suriye’den göçlerin arttığı günümüzde tecavüz sonucu hamile kalan göçmen kadınların daha fazla mağdur olmaması için kürtajın fiilen de serbest bırakılmasını istiyoruz…
   
   
  Biz kadınlar; karar alma mekanizmalarında kadın bakış açısının yer almamasına, kadınların bedenlerini denetleme gücünü elinde bulundurmak isteyen politik müdahalelere hayır diyoruz.
   
  Biz kadınlar;  her gün üç kadının öldürülmesine sessiz kalan erkek -devlet-yargı işbirliğine, kadına yönelik şiddet davalarında  haksız tahrik indirimi uygulanmasına hayır diyoruz.
  Biz kadınlar; kadın bedeninin cinsel obje olarak kullanılmasına ve sermaye olarak görülmesine hayır diyoruz
  Biz kadınlar; kadınların ücretli-ücretsiz emek kıskacında esnek ve güvencesiz çalıştırılmasına hayır  diyoruz.
   
  2016 yılında kadınlar için güzel şeyler söylemeyi çok isterdik ama kadınlar hala ayrımcılık ve baskı karşısında var olma savaşı vermektedirler. İşsizliğin, yoksulluğun, gözaltıların ve savaşın en çok kadınlarda yıkım yarattığı bir gerçektir. Ülkemizde  yaratılmaya çalışılan savaşa son verilmesini, yurtta ve dünyada barışın tesis edilmesini istiyoruz
  Ülkemizin altına imza attığı uluslararası sözleşmelerin maddelerine aynen uyulmasını, kadınların üzerindeki baskı, şiddet, taciz ve tecavüzün son bulmasını, kadın cinayetlerinin önlenmesini istiyoruz.
   
  Kadın Meclisi Haberler
  KADIN MECLİSİ ŞUBAT AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  ANTALYA KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ 5 ARALIK KADINA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI VERİLİŞİ BASIN AÇIKLAMASI
  25 KASIM KADINA ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI
  KADIN MECLİSİ KASIM AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  KADIN MECLİSİ EKİM AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  KADIN MECLİSİ EYLÜL AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  KADIN MECLİSİ NİSAN AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI
  KADIN MECLİSİ 8 MART HAZIRLIK TOPLANTISI YAPILDI.
  ŞİDDET VE İSTİSMAR KABUL EDİLEMEZ!
  SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU OCAK AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  KADIN MECLİSİ TOPLANTISI YAPILDI.
  25 KASIM DÜNYA KADINA ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ
  KADIN MECLİSİ EKİM AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  KADIN MECLİSİ EKİM AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ ve ÇELENK TÖRENİ
  KADIN MECLİSİ ŞUBAT AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI
  KADIN MECLİSİ KASIM AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  Kadın Meclisi Mart ayı toplantısı yapıldı.
  123