özel ders şehirlerarası nakliyat istanbul evden eve nakliyat panax
  5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

 • Kategori
  :Çevre Haberler
  Tarih :6/6/2018
  Okunma Sayısı :305
  1972 yılında Birleşmiş Milletler Örgütü, İsveç‘in başkenti Stockholm‘da düzenlenen zirvede, 5 Haziran tarihi "Dünya Çevre Günü" olarak ilan edilmiştir. O tarihten bu yana, her yıl kamuoyunun dikkatini çevre sorunlarına çekmek, halkın katılımını sağlamak ve politik ilgiyi arttırmak amacıyla dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde ve kentimizde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. "İnsanın, hürriyet, eşitlik ve yeterli yaşam koşulları sağlayan onurlu ve refah içinde bir çevrede yaşamak temel hakkıdır!" Bu çağrının üzerinden tam 46 yıl geçmiştir.
   
  Antalya bugün; ÇED’siz Hidro Elektrik Santraller; yeraltı ve yerüstü sularımızı, bitki örtümüzü ve yaşam alanlarımızı tehdit eden plansız taş ve mermer ocakları tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ayrıca, sahil şeridine konuşlanmış turistik tesisler, kentin rastgele noktalarına dökülen hafriyat ve inşaat atıkları ile hava-su-toprak-gürültü, tabela ve görüntü kirliliklerinin tamamı ile aynı anda mücadele etmek durumunda kalmıştır.
   
  Bizler, Antalya Kent Konseyi olarak, tabiat varlıklarımızın korunarak güvence altına alınması,  betonlaşmaya yönelik hızla ilerleyen çarpık kentleşmeye son verilmesi, kontrolsüz madencilik faaliyetleriyle ortaya çıkan çevre tahribatının engellenmesinin bir zorunluluk olduğunu savunuyoruz. Öte yandan, kış aylarında yaşadığımız hava kirliliğinin artık son bulması,  yenilenebilir enerjinin hak ettiği şekilde değerlendirilmesi, çevre korumanın sadece mevzuatlarla değil bilinçlendirme faaliyetleriyle de desteklenmesi gerektiğine inanıyor, Kent Konseyi olarak tüm çalışma gruplarımızla birlikte bunları anlatmaya devam edeceğimizi bildiriyoruz. 
   
  Kentimiz, konumu gereği bisiklet kullanımına uygundur. Ancak kent içinde güvenli bisiklet kullanımı söz konusu değildir. Kara yollarına bağlantılı bisiklet yolları olmadığı için, şehir içinde bisiklet kullanımı yetersizdir. Sağlıklı yaşam, ekonomik ve çevre dostu bisikletin yaygınlaşmasını teşvik edici uygulamaların hayata geçirilmesini, bisiklet yollarının arttırılmasını istiyoruz.
   
  Antalya’da, son yıllarda bisiklet sporu ve bisiklet ulaşımını teşvik etmek adına oluşan bisiklet gruplarının çalışmalarını da takdirle karşılıyoruz. Aynı zamanda çevre dostu olan bu gruplar hemen hemen haftanın yedi günü etkinlik yaparak farkındalık yaratmakta ve kamuoyu oluşturmaktadırlar.
   
   
  YETKİLİLERE SESLENİYORUZ!
  YAŞAM ALANLARIMIZI HİÇE SAYAN YATIRIMLARIN VE UYGULAMALARIN TAKİPÇİSİ OLMAYA; GEREK KAMUOYUNA GEREKSE YETKİLİ MERCİİLERE, İYİYİ, DOĞRUYU, GÜZELİ ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ!
   
   
                                                                   ANTALYA KENT KONSEYİ
   
  Çevre Haberler
  ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU NİSAN AYI TOPLANTISI YAPILDI
  ÇEVRE GRUBU MART AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU ARALIK AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU EKİM AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ
  ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU MAYIS AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU NİSAN AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU 2018 OCAK AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU KIZILLI ENTEGRE TESİSLERİ’NE İNCELEME GEZİSİ.
  ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU KASIM AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU EKİM AYI TOPLANTISI YAPILDI
  5 Haziran Çevre Günü
  ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU MAYIS AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU MART AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU OCAK AYI İKİNCİ TOPLANTISINI YAPTI.
  ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU OCAK AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU DİVAN SEÇİMİNİ YAPTI.
  ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI YAPILDI.
  ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU EKİM AYI TOPLANTISI YAPILDI.
  Çevre Çalışma Grubu Şubat Ayı Toplantısı Yapıldı
  123