5 Aralık çağrısı: Kadına uygulanan ayrımcılığa son verilmeli

Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi, 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişi yıldönümünde yaptığı basın açıklamasında “Kadına cinsiyeti nedeniyle uygulanan ayrımcılığa son verilmeli” çağrısı yaptı.

 Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi, 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin 88’inci yıldönümü kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenk sundu ve basın açıklaması yaptı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, Kadın Meclisi Başkanı Eylem Ülgen, Kadın Meclisi üyeleri, kurum ve kuruluşların temsilcileri, siyasi parti üyeleri ile çok sayıda kadın katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Antalya Kent Konseyi’nin ortak basın açıklamasını Kadın Meclisi Başkanı Eylem Ülgen okudu. Kadınların yaşadığı sorunlara işaret eden Ülgen, “Kadına cinsiyeti nedeniyle toplumsal yaşamın her alanında uygulanan ayırımcılığa son verilmelidir” dedi.

‘KARAR MERCİLERİNE YANSIMA ORANI DÜŞÜK’

Ülgen, konuşmasının başında sadece erkeklere tanınmış olan milletvekili seçme ve seçilme hakkının Anayasa’da değişiklik yapılarak kadınlara da tanınmasının 88’inci yılını, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e minnet ve şükranlarını sunarak kutladı. Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını etkin şekilde kullanması mücadelesini vereceklerini kaydeden Ülgen, “Birçok ülkeden önce ülkemizde kabul edilen kadının seçme ve seçilme hakkına karşılık çalışmaya, üretmeye, başarı sağlamaya hazır ve gönüllü olan kadınların yetenek, sezgi ve iş gücünün ülke ekonomisine ve karar mercilerine yansıma oranı oldukça düşüktür. Nüfusun yarısını atıl bırakmaya zorlamak çağdışıdır, akılcı değildir” diye konuştu.

‘KADIN EŞİT KOŞULLARDA ETKİN ŞEKİLDE VAR OLMALI’

Siyasi partiler başta olmak üzere kurum ve kuruluşlar ile şirket yönetim kadrosunda görev yapan kadın sayısının çok düşük olmasının düşündürücü olduğu kadar kadın kaynağını etkin kullanamamanın sonucu olduğunu vurgulayan Ülgen, şöyle konuştu: “İnsanlığın devamı için kadına ait biyolojik özelliklerin iş yaşamında yok sayılması; yüklenen toplumsal rollerle orantısız koşullara mahkum bırakılması; kadınların, akıl ve deneyimlerinden, sağduyu ve potansiyellerinden yararlanmanın önünde engeldir. Kadının toplumun her alanında eşit koşullarda etkin şekilde var olması bir gerekliliktir. Kendini ifade etme olanakları kısıtlanan, önüne türlü engel konulan, başarı sağlamak için erkeğe göre daha çok çalışmak zorunda bırakılan, bununla da kalmayıp iş hayatında cinsiyetçi yaklaşıma maruz kalan, her atılımında cam tavana çarpan kadına uygulanan zımni ambargonun kaldırılması için; bugün kararlılık ve cesaretle hep birlikte çalışmaya devam edeceğimizi hatırlatırız.”

‘ERİL VE CİNSİYETÇİ BAKIŞ AÇISI DEĞİŞTİRİLMELİ’

Ülgen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Engelleyen, baskı altında tutan, yok sayan, yetersiz hissettiren her türlü tutum, davranış ve söylemi beceriksiz ve başarısız gibi türlü sıfatları reddettiğimizi, ülkemizin sürdürülebilir kalkınması, toplumsal refahın artması, eğitim seviyesinin yükselmesi için toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadınların karar verme süreçlerine dâhil edilmesi bir zorunluluktur. Kadına cinsiyeti nedeniyle toplumsal yaşamın her alanında uygulanan ayırımcılığa son verilmelidir. Kadın, yaşamın her alanında eylemli olarak var olmalıdır. Kadın istismarı, taciz, tecavüz ve cinayetlerin önlenmesi, kadına kendini ifade etme, yeteneklerini ortaya koyma fırsatı tanınmalı, güvenli alan sağlanmalı, önüne konan dayanaksız ve boş engeller, cam tavanlar yıkılmalıdır. ‘Eril ve cinsiyetçi’ bakış açısı; bütüncül ve eşitlikçi yaklaşımlarla değiştirilmelidir. Kadın gücüne, karar alma becerisine, aklına, sezgi ve yeteneklerine gönülden olan inancımızla kadının seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 88’inci yılını coşkuyla kutluyoruz.”

 

You May Also Like

KADIN MECLİSİ DİVAN SEÇİMİNİ YAPTI

KADIN MECLİSİ’NİN KENTLE İLGİLİ ÖNCELİKLİ ÖNERİLERİ (25.03.2024)

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Basın Bildirisi

5 ARALIK KADINA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI VERİLİŞİ GÜNÜNDE KADIN MECLİSİNCE ÇELENK SUNUMU VE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI