Kadınlardan 5 Aralık açıklaması

Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi, Mustafa Kemal Atatürk’ün 5 Aralık’ta Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı vermesinin 86’ncı yıldönümü etkinlikleri kapsamında Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şubesi ile birlikte yazılı açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

05.12.2020

Kadınım hakkım var, ben seçerim seçilirim diyen kadınlar, Büyük Atatürk’ün öncülüğünde seçme ve seçilme hakkını elde etmenin 86.ncı yıldönümünü kutluyor.

Türk kadını, 1930 yılında kabul edilen bir yasa ile belediye seçimlerine katılma hakkı, 1932 de kabul edilen bir yasa ile muhtar ve 5 Aralık 1934 de yürürlüğe giren yasa ile kadın -erkek eşitliği konusunda tüm hakları ve Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmiştir.

Atatürk devrimleri, kadınların erkekler ile eşit haklara sahip bireyler olarak toplum içinde yerlerini almaları adına önemli bir adımdır. Kadına eşit haklarının tanınması, Atatürk devrimlerinin en önde gelen unsurlarındandır.

Ne mutlu bize ki böylesine öncü bir milletin öncü kadınlarıyız.

Kadın, karar mekanizmalarında ne kadar fazla yer alırsa, erkek egemen toplum zihniyeti yıkılacak ve birçok konuda daha fazla başarı sağlanacaktır. Böylece kadın, yaşam hakkı, eğitim hakkı, çalışma hakkı, siyasal haklar ile beden ve vücut bütünlüğünü koruma hakkı, kendi kaderini belirleme hakkı gibi temel hak ve özgürlüklerini koruma alanları elde edebilecektir. TBMM deki kadın milletvekillerinden bu konularda büyük görev düşmektedir.

Her yönden güçlü bir kadının, güçlü bir aile oluşturacağı, güçlü ailenin de güçlü toplumu oluşturacağı bilinciyle İŞ – AİLE dengesini sağlayıcı, kolaylaştırıcı politikalar geliştirilmelidir.

Kadın istismarı, taciz, tecavüz ve cinayetlerin önlenmesi bu davalarda cezaların caydırıcı ve ibret verici olması için üst sınırlar yükseltilmelidir.

Kadının siyasi hayatta daha aktif yer alabilmesi için, siyasi partiler yasası, seçim yasası ve parti tüzüklerinde her iki cinsiyette eşit oranda temsil hakkı verecek değişiklikler yapılmalıdır.

Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şubesi’nin 5 Aralık’da Cumhuriyet alanında yapacağı ortak tören sokağa çıkma yasağı nedeniyle yapılamamıştır. Bu duygu ve düşüncelerle diyoruz ki, Kadın özgür bir bireydir, Kadına insan hakları alanında eşit yurttaş olarak fırsat eşitliği sağlanması, siyasi karar alma mekanizmalarında yer alması için Mücadelemizi Büyük Atatürk’ün çağdaş, aydınlık Cumhuriyet ilkelerinden aldığımız inançla sonuna kadar sürdürmek azim ve kararlığındayız.

O’ NU saygı, sevgi ve özlemle arıyor minnetlerimizi sunuyoruz.

 

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şubesi                                                               Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi                                                                                                                              

You May Also Like

KADIN MECLİSİ DİVAN SEÇİMİNİ YAPTI

KADIN MECLİSİ’NİN KENTLE İLGİLİ ÖNCELİKLİ ÖNERİLERİ (25.03.2024)

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Basın Bildirisi

5 ARALIK KADINA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI VERİLİŞİ GÜNÜNDE KADIN MECLİSİNCE ÇELENK SUNUMU VE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI