Antalya Kent Konseyi gündemdeki önemli konuları görüştü

Antalya Kent Konseyi’nin Haziran ayı toplantısında kentin gündeminde yer alan Antalya Lisesi’nin tarihi binasının Olgunlaşma Enstitüsü’ne tahsis talebi ve Boğaçayı gibi önemli konular ele alındı.

Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nun Haziran ayı toplantısında kent gündeminde yer alan önemli konular görüşüldü. Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt moderatörlüğünde Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya Yürütme Kurulu üyeleri katıldı. Toplantı Sağlık Çalışma Grubu’nun havuzların temizliği ve denetimi, maymun çiçeği hastalığı ve Antalya’da hayvan mezarlığı ile ilgili raporları, Gençlik ve Spor Çalışma Grubu’nun yüzme kursu ile Demircikara’da yaz spor okulu bilgilendirmesi, Antalya Lisesi’nin tarihi binasının Olgunlaşma Enstitüsü’ne tahsis talebi, Boğaçayı’nda temizlik çalışmaları ve “Yaşadığımız kentle dost olabilmek” gündemiyle yapıldı.

SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU’NUN RAPORLARI

Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Ozan Uzkut, “Antalya’da havuzların temizliği ve denetimi” raporuyla ilgili Yürütme Kurulu’na bilgi verdi. Sitelerde ve otellerde bulunan yüzme havuzlarında temizlik ve denetim sorunu olduğunu, buna ilişkin uzmanların katılımıyla toplantılar düzenledikten sonra rapor hazırladıklarını söyledi. Bu havuzların insanların inisiyatifine bırakıldığını belirten Uzkut, önemli sağlık sorunlarıyla karşılaşılabileceği uyarısında bulundu. Maymun çiçeği hastalığıyla ilgili de uzmanın katılımıyla toplantı yaptıklarını ve rapor hazırladıklarını ifade eden Uzkut, hastalığın Covid-19 kadar kolay bulaşmadığını ancak bu hastalığın önemsenmesi gerektiğini vurguladı. Antalya’da hayvan mezarlığı oluşturulmasına ilişkin taleplerin son yıllarda arttığını dile getiren Uzkut, bu talebe ilişkin de ilgili temsilcilerin katılımıyla toplantı yaptıktan sonra rapor hazırladıklarını söyledi. Toplantıda Sağlık Çalışma Grubu’nun ayrı ayrı hazırladığı 3 raporun ilgili kurumlara gönderilmesine karar verildi.

SPOR FAALİYETLERİ DESTEKLENMELİ

Gençlik ve Spor Çalışma Grubu Başkanı Recep Şengün de Antalya Kent Konseyi, Muratpaşa Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ile Muratpaşa Muhtarlar Derneği’nin ortak yürüttüğü yüzme havuzu bulunan sitelerde çocuklara yönelik yüzme kursuyla ilgili Yürütme Kurulu’nu bilgilendirdi. Şengün, 1997 yılından bu yana her yıl farklı bir mahallede düzenledikleri yaz spor okulunu bu yıl Demircikara Mahallesi’nde yaptıklarını belirterek, konuyla ilgili bilgi verdi. Yürütme Kurulu’ndan yapılan bu spor faaliyetlerinin desteklenmesi ve daha da geliştirilmesi yönünde karar çıktı.

BOĞAÇAYI BÜYÜK BİR SİSTEM

Yürütme Kurulu Üyesi Tuncay Neyişçi, “Boğaçayı’nda yapılan temizlik çalışmaları” gündemiyle ilgili bilgi verdi. Boğaçayı’nın çok dar bir bakış açısıyla sürekli ele alındığını belirten Neyişçi, “Oysa Boğaçayı çok büyük bir sistem. Geçen dönem bir bölümünde su tutularak düzenleme yapıldı. Sahilden Hacısekiler’e kadar uzanan bölgeye kadar sazlıklar başta olmak üzere doğal değerler korunarak büyük bir rekreasyon alanı olur. Bir sulak alan olur. Bırakalım, sazlıkları kesmeyelim, doğal göletler oluşsun, su kuşları gelsin, burası sulak alan olarak yaşasın” dedi.

Yürütme Kurulu Üyesi Nihat Dipova da pandemi öncesi Boğaçayı ile ilgili Antalya Kent Konseyi’nde bir komisyon oluşturulduğunu ve sunum hazırladıklarını hatırlatarak, konuyla ilgili daha kapsamlı toplantı yapılmasını önerdi. Yürütme Kurulu üyeleri de konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Altyapı, Çevre, İmar ve Tarım gruplarının katılımıyla ortak toplantı yapılarak Boğaçayı’nın ele alınması kararlaştırıldı.

ANTALYA LİSESİ’NİN TAHSİS TALEBİ

Yürütme Kurulu toplantısında geçen yıllarda tahsis konusuyla birçok kez gündeme gelen Antalya Lisesi’nin tarihi binasının Olgunlaşma Enstitüsü’ne tahsis talebine ilişkin yeniden tartışma konusu olması da görüşüldü. Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, konuyla ilgili bilgi vererek, Antalya Lisesi Mezunları Vakfı’nın Pazar günü tahsis talebine karşı liselerine sahip çıkarak okul önünde basın açıklaması yaptıklarını ifade etti. Tahsis talebinin sonuçlanıp sonuçlanmadığına ilişkin resmi bir bilgi olmadığını belirten Kurt, ilgili grupların konuyu görüşerek çalışma yapmasını önerdi. Eğitim, Kültürel Miras ile İmar ve Planlama çalışma gruplarının konuyu görüşerek rapor hazırlamasına karar verildi.

‘YAŞADIĞIMIZ KENTLE DOST OLABİLMEK’ SUNUMU

Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplantısının sonunda Yürütme Kurulu Üyesi Tuncay Neyişçi tarafından “Yaşadığımız kentle dost olabilmek” konulu sunum yapıldı. Atatürk’ün, “Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel şehridir” sözünü söylediği Erenkuş’un nerede olduğunu soran Neyişçi, şöyle konuştu: “Bakın Erenkuş’un tam olarak nerede olduğunu çoğumuz bilmiyoruz. Biz bu kentte kiracı gibi davranıyoruz, oysa ev sahibi olmalıyız. Bunun yolu da yaşadığımız kenti tarihi başta olmak üzere tüm değerleriyle iyi tanımaktan geçer. Samanyolu, Sampi diyoruz; Ali Çetinkaya, Yavuz Özcan, Recep Bilgin, Serdengeçti diyoruz. Ama bu kişileri tanımıyoruz. Bir tabela dikin, resmini yerleştirin, insanlar okusun ve bilgilensin. Sahip çıksın. Ayrım yapmadan kentimizin tüm değerlerine sahip çıkarsak o zaman bu kentle dost olabiliriz. Böyle yurttaş olunur.”

Yer isimleriyle ilgili Neyişçi’nin taslak bir çalışma yapması ve kent gezilerinin yeniden düzenlenmesine karar verilirken, Kent Konseyi Başkanı Kurt sunumu nedeniyle Tuncay Neyişçi’ye teşekkür etti.

 

You May Also Like

ANTALYA KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA”

“İLKESEL VE ETİK DEĞERLER”           

YÜRÜTME KURULU EYLÜL AYI TOPLANTISI YAPILDI

Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu Akdeniz Üniversitesinde Toplandı