Antalya Kent Konseyi Phaselis Antik Kenti ve Olbia Kültür Merkezi Yürütme Kurulu’nda

Antalya Kent Konseyi Phaselis Antik Kenti ve Olbia Kültür Merkezi Yürütme Kurulu’nda (15/03/2023)

Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Mart ayı toplantısında Phaselis Antik Kenti ve Olbia Kültür Merkezini ele aldı. Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplantısı Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya Yürütme Kurulu üyeleri katıldı. Toplantıda Çevre Çalışma Grubunun; Falez Yapılarının Korunması, cadde sokak ve önemli yerlere isim verilmesi ile Phaselis Antik Kenti, İmar ve Planlama Grubunun deprem ile ilgili basın açıklaması, Kültür ve Sanat Grubunun Olbia Kültür Merkezi raporundan oluşan gündem maddeleri görüşüldü.

 

FALEZ DOĞAL YAPISI KORUNMALIDIR

Çevre Çalışma Grubu tarafında hazırlanan Falez Yapılarının Korunması Raporu Yürütme Kurulunda oybirliği ile kabul edildi. Ayrıca, Falezlerin mevcut durumu ile ilgili olarak Valilik Konağı, DSİ Sosyal Tesisleri, Kadın Yarı yanındaki yapılar dâhil olmak üzere Altyapı Çalışma Grubunun koordinasyonunda ilgili çalışma gruplarının da katılımı ile afet ve zemin yapısı yönünden değerlendirilmesine karar verildi.

Cadde sokak ve önemli yerlere isim verilmesi konusunda, Çevre Çalışma Grubu;  endemik bitkilerin isimleri, türü yok olmuş veya yok olmak üzere olan kuş türlerinin isimleri, Antalya’nın doğasına uygun isimlerin verilmesini önerdi. Yürütme Kurulu, konuyu değerlendirerek isim verilmesi konusunda genel ilkelerin belirlenmesi kararını alarak, Kültür ve Sanat Grubu Başkanı Abdullah Uz modaratörlüğünde Recep Yavuz ve Tuncay Neyişçi’nin konuyla ilgili rapor hazırlamasına karar aldı.

PHASELİS ANTİK KENTİ

Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, Phaselis Antik Kentindeki işgallerle ilgili acil bir karar alındığını, anlık tepkimizin konulması için 9 Mart 2023 tarihinde bir eylem düzenlendiğini söyledi. Çevre Çalışma Grubu Başkanı Güray DOĞAN Bostanlık Koyu ve Alacasu (Cennet Koyu) bölgesini incelediğini, yapılaşmanın Çamyuva’nın doğusunda kalan Alacasu bölgesinde olduğunu, bölgenin yerinde ziyaret edildiğini, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından günlük ihtiyaçların karşılanmasına yönelik duş, tuvalet ve cafe gibi yapıların inşası için olduğunu belirtti.  Yürütme Kurulunda yapılan değerlendirmelerde bu bölgenin kamp alanı olduğu ve kontrolsüz bir alan olduğu, bölgenin kontrol altına alınması gerektiği, ancak kontrol altına alınırken sıradanlaştırılmadan, beton yerine doğa ile uyumlu yapılar oluşturulması gerektiği vurgulandı. Yürütme Kurulu Phaselis Antik Kentindeki son duruma ilişkin olarak bilgi alınmasına ve yetkili kurumlar ile birlikte toplantı yapılmasına karar aldı.

AĞA HAN ÖDÜLLÜ OLBİA KÜLTÜR MERKEZİ

Akdeniz Üniversitesi Ağa Han Ödüllü Olbia Kültür Merkezi raporu hakkında Kültür ve Sanat Grubu Başkanı Abdullah Uz tarafından bilgilendirme yapıldı. Yürütme Kurulu üyeleri raporla ilgili görüşlerini dile getirdi. Yürütme Kurulu, Olbia Çarşısının Yürütme Kurulu üyeleri tarafından yerinde görülerek, konuyla ilgili rektörlüğün ziyaret edilmesine karar aldı.

ORGAN SEÇİMLERİ ERTELENDİ

Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Meclis ve Çalışma Gruplarının seçimlerinin, Genel Seçim tarihinden sonraki süreçte yapılmasına karar aldı.

You May Also Like

ANTALYA KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA”

“İLKESEL VE ETİK DEĞERLER”           

YÜRÜTME KURULU EYLÜL AYI TOPLANTISI YAPILDI

Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu Akdeniz Üniversitesinde Toplandı