Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu yeni dönem çalışma takvimini belirledi

Ekim ayı toplantısını yapan Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu, gündemde yer alan konularla ilgili kararlar alırken, yeni dönemde ele alınacak konuları ve çalışma takvimini de belirledi.

Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Ekim ayı toplantısını gerçekleştirdi. Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt moderatörlüğünde yapılan toplantıya yürütme kurulu üyeleri katıldı. Gündem maddeleriyle ilgili katılımcılara bilgi veren Semanur Kurt, yeni döneme ilişkin önerilerin de gündeme alınabileceğini söyledi. Emekliler Meclisi’nin 1 Ekim’de ilkini gerçekleştirdiği nefes teknikleri seminerinin her ay yapılmasına ilişkin gündem maddesi görüşüldü. Emekliler Meclisi Başkanı Mustafa Cengiz, konuyla ilgili bilgi verirken seminerin her ay yapılmasına karar verildi.

ANTALYA LİSESİ GÜNDEMDE

Antalya Lisesi’nin tarihi binalarından birinin Olgunlaşma Enstitüsü’ne tahsis edilmesine ilişkin gündem maddesi de toplantıda görüşüldü. Eğitim Çalışma Grubu Başkanı Mustafa Şanlı, konuyla ilgili son gelişmelere ilişkin yürütme kurulu üyelerine bilgi aktardı. Tahsisin iptal edildiğine ilişkin iddiaların kamuoyunda tartışıldığını anımsatan Şanlı, tahsisin iptal edilmediğini, Antalya Lisesi’nin halen risk altında olduğunu, herkesin bu tarihi yapıya ve Antalya Lisesi’ne sahip çıkması gerektiğini savundu. Yürütme Kurulu üyesi Tuncay Neyişçi ise Antalya Lisesi’ndeki tartışmanın sadece bir binanın tahsisi olmadığını, asıl niyetin 9 dönümlük alanın imara açılmak istenmesi olduğunu vurguladı. Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu tarafından Antalya Lisesi önünde kapsamlı bir basın açıklaması yapılmasına karar verildi.

ÇALIŞMA KONULARI ÖNERİSİ

Yürütme Kurulu üyesi Recep Esengil, gelecek döneme ilişkin enflasyon, seçim, yoksulluk, kız çocuklarına burs, göçe bağlı Antalya’da yaşanan konut sorunu ve TOKİ tarafından yapılması planlanan toplu konutlar gibi önemli konuların ele alınması gerektiğini ifade etti. Esengil, geçen dönem ele alınan Antalya Kent Müzesi başta olmak üzere diğer gündem maddelerinin de görüşülmesi gerektiğini kaydetti. Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, gündem önerilerinin çalışma grupları ve meclisler tarafından oluşturulduğunu, bu konuların da ele alındığını ve halen de gündemlerinde olduğunu söyledi. Yürütme Kurulu üyesi Ayşegül Nas da göç konusunu Toplum Çalışma Grubu olarak bu ayki toplantıda görüşeceklerini ifade etti. Yürütme Kurulu üyesi Selda Baybo da Antalya Lisesi’nin sadece bir örnek olduğunu, Türkiye’nin birçok kentinde benzer sistematik rant baskıları olduğuna işaret ederek, kentliler olarak kente sahip çıkılması gerektiğini kaydetti.

YUKENT TEŞEKKÜRÜ

Yürütme Kurulu üyesi İsmail Tufan, Yaşlıya Uygun Kent (YUKENT) projesinin yaygınlaştırılmasına yönelik bakanlığın karar aldığını katılımcılara duyurdu. Bundan dolayı duyduğu sevinci paylaşan Tufan, Antalya Kent Konseyi’nin desteğiyle yürütülen bu projeyle ilgili bakanın, bürokratlarına talimat vermesinin önemli sonuç olduğunu belirterek, Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt ve Yürütme Kurulu üyelerine teşekkür etti. Yürütme Kurulu üyesi Recep Yavuz da toplantıda turizme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden bu yana Antalya’ya yaklaşık 130 bin Ukraynalının uçakla geldiğini belirten Yavuz, turizmin hormonlu ilerlediğini ifade ederek, Antalya’ya 6 bin 500 yeni yatak getirilmesi kararını eleştirdi. Kıbrıs turizmine ilişkin de değerlendirmeler yapan Yavuz, 2 hafta sonra Corona virüsün Avrupa’da yeniden gündemde olacağına ilişkin uyarıda bulundu.

Toplantıda Cumhuriyetin 100’üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında Antalya Kent Konseyi olarak bir kokteyl düzenlenmesi önerilirken konuyla ilgili ön araştırma yapılması ve yürütme kurulu toplantılarının her ayın 3’üncü çarşamba günü saat 10.00’da yapılması kararlaştırıldı.

 

You May Also Like

ANTALYA KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA”

“İLKESEL VE ETİK DEĞERLER”           

YÜRÜTME KURULU EYLÜL AYI TOPLANTISI YAPILDI

Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu Akdeniz Üniversitesinde Toplandı