Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu’ndan Karacaören açıklaması

Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Karacaören Barajı’ndan Antalya’nın içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla DSİ tarafından 26 Şubat 2021 tarihinde düzenlenecek ihaleyle ilgili yazılı açıklama yaptı. İhalenin iptal edilmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada halkın sağlığını ve kent yaşamını olumsuz etkileyecek her türlü çalışmadan uzak durulması gerektiği kaydedildi. Açıklamada şöyle denildi:

“KAMUOYUNA DUYURU

24 Şubat 2021

Antalya, Burdur ve Isparta üçgeninde yer alan Karacaören Barajı’ndan Antalya’nın içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla 2014 yılında temeli atılan ancak yarım kalan isale hattının yeniden ihaleye çıkarıldığı basında yer almıştır.

Yüzde 25’i tamamlandığı belirtilen 43 kilometrelik isale hattıyla Varsak Mahallesinde yapılması planlanan arıtma tesisinin ihalesi 26 Şubat 2021 tarihinde Ankara’da Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nde yapılacaktır.

Antalya, Burdur ve Isparta’dan bilim insanları, mühendisler, çevreciler, meslek odaları Karacaören Barajı’ndan içme suyu temin edilemeyeceğini, bunun halk sağlığı açısından sakıncalarını yıllardır dile getirmektedir.

Isparta Deri Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere çevrede bulunan mermer ocaklarının atıkları Karacaören Barajı’na akıtıldığı yıllardır söylenmektedir.

Ancak bu gerçekliğe rağmen öyle anlaşılıyor ki ilgili kurum bu ihaleyi yapmaktan vazgeçmemektedir.

Basında yer alan haberlere göre, DSİ tarafından ihaleye çıkarılacak olan proje kapsamında Karacaören Barajı’nda yapılan su analizlerine göre, çinkodan siyanüre, arsenikten kurşuna birçok ağır metal kirliliğinin bulunduğu yer almaktadır.

Antalya Kent Konseyi kuruluşundan bu yana, yaklaşık 24 yıldır, bu konu Altyapı ve Çevre Çalışma gruplarının gündeminde hep yer almıştır ve Genel Kurul kararlarıyla ilgili kurum ve kuruluşlar uyarılmıştır.

Antalya Kent Konseyi olarak uyarıyoruz: 26 Şubat 2021 tarihli ihale iptal edilmelidir. Karacaören Barajı’ndan içme suyu temin etme projesinden vazgeçilmelidir. Halkın sağlığını ve kent yaşamını olumsuz etkileyecek her türlü çalışmalardan uzak durulmalıdır.

Antalya’nın içme suyu için alternatif birçok kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklar, düzenlenecek sempozyumlarla akılcı ve bilimsel yöntemlerle belirlenmelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

You May Also Like

ANTALYA KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA”

5 ARALIK KADINA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI VERİLİŞİ GÜNÜNDE KADIN MECLİSİNCE ÇELENK SUNUMU VE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

‘Tarihi dokuyu ve doğal alanı yok edecek projeye hayır!’

Kırcami imar planı basın açıklaması