Antalya Kent Konseyi’nde “Cumhuriyet ve Hukuk” Konferansı

 

Antalya Kent Konseyi ve Antalya Bilim Üniversitesi Sosyal, Ekonomik ve Politik Araştırmalar Merkezi (SEPAM) işbirliğinde Cumhuriyetin 100. Yıl Seminerleri kapsamında 16 Haziran 2023 Cuma günü Antalya Kent Konseyi’nde düzenlenen “Cumhuriyet ve Hukuk” başlıklı seminerde” Prof. Dr Sezgin Seymen Çebi konuşmacı olarak katıldı, Çebi şunları söyledi;

“Cumhuriyet ve Hukuk konusunu ele alan bir bilimsel çalışma ve sunumun tarihsel olarak üç dönemi dikkate alması gerekmektedir: Tanzimat öncesi şer’i ve örf’i hukuka dayalı Klasik Osmanlı Hukuku ve Devlet Yönetimi, Tanzimat ile Cumhuriyetin ilanı arasındaki geleneksel hukukun yanında Batı hukukundan da resepsiyon yapılan düalist dönem, Cumhuriyet sonrası Batı hukukunun tümüyle benimsendiği dönem.

Bu üç süreç birlikte ele alındığında hukuki zihniyet, kavram, kurum ve değerlerde özellikle son 170 yıl içerisinde, aşamalı bir şekilde de olsa, radikal bir değişim ve dönüşümün gerçekleştiğini söylemek mümkündür.

Cumhuriyetin kurucuları gerek bir hükümet etme biçimi olarak cumhuriyeti benimserken, gerekse laik ve modern homojen bir ulus-devlet inşa etmeye yönelik politik amaçlarında hukuki değişime merkezi ve stratejik bir önem atfetmişlerdir. Ancak geçen yüzyıllık süreç içerisinde Cumhuriyetin çağdaş bir demokrasi olması ideali bir ideal olarak kalmaya devam etmiştir. Umudumuz odur ki önümüzdeki yüzyılda cumhuriyetin demokratik bir cumhuriyet ve bir hukuk devleti olması yolunda önemli adımlar atılacaktır.”  Diyerek konuşmalarını sürdürdü. Katılımcıların ilgiyle izlediği konferans karşılıklı sorular ve  cevaplarla son buldu.

You May Also Like

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun…

KÖYÜM BİSİKLETE BİNİYOR

RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 109. YILINI KUTLUYOR, ŞEHİTLERİMİZİ SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUZ.