ANTALYA KENT KONSEYİNDE “CUMHURİYET VE KALKINMA” KONFERANSI

 

Antalya Kent Konseyi ve Antalya Bilim Üniversitesi Sosyal, Ekonomik ve Politik Araştırmalar Merkezi (SEPAM) işbirliği ile düzenlenen Cumhuriyetin 100. Yıl Konferansları dizisi, Antalya Bilim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Dr. İhsan Ercan Sadi’nin “Cumhuriyet ve Kalkınma” konulu sunumu ile devam etti.

28 Nisan 2023 Cuma günü Antalya Kent Konseyi’nde düzenlenen ve moderatörlüğünü SEPAM Müdürü Doç. Dr. Cerem I. Cenker Özek’in yaptığı konferansa yoğun ilgi oldu. Dr. İhsan Ercan Sadi, “Cumhuriyet ve Kalkınma” konusunu şu üç eksende ele aldı: kalkınma düşüncesinin tarihsel gelişimi ve toplumsal bağlamı; iktisadi kalkınmanın içsel ve dışsal kısıtları; ve kalkınmacı devletin inşasında küresel ölçekte başarılı ve başarısız örnekler.

Kalkınma konusunun sadece matematiksel hesaplara dayalı teknik bir sorun olarak ele alınmayıp toplumsal yaşamın bütün alanlarının düzenlenmesi üzerinden kavranması gerektiğinin önemine işaret eden Dr. Sadi, konuşmasının devamında modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarından günümüze benimsenip uygulanan farklı kalkınma stratejilerinde iç ve dış etmenlerin rolünü vurgulayarak, dünyadaki benzer ülke deneyimlerinde yaşanan koşutluk ve farklılıklara dikkat çekti.

Konuşmasında 20. Yüzyılın ikinci yarısında Japonya’nın önderliğinde Uzak Doğu Asya ülkelerinin gerçekleştirdiği ve literatüre “Doğu Asya Mucizesi” olarak da geçen başarılı kalkınma girişiminde Güney Kore’nin “örnek ülke” olarak öne çıktığına değinen Dr. Sadi; bunda Kore devletinin yerli sanayiyi desteklemesinin yanı sıra, belki ondan da daha önemli olarak, devletin sermaye yatırımlarının üretken olmayan sektörlerden üretken olan sektörlere aktarılmasının sağlanması olarak da özetlenebilecek “sermayeyi disipline etme” politikalarının başat rol oynadığını aktardı.

Konuşmasının sonunda Cumhuriyet’in kalkınma konusunu da kapsayan fakat ondan da öncelikli olarak, getirdiği bütün diğer uygar değerlerle birlikte “hür yurttaşların bir arada ve huzur içinde yaşamasını sağlayan” olanakların biricik teminatı olduğunun altını çizen Dr. Sadi, Cumhuriyet’e sahip çıkmamız gerektiğini vurgulayan sözlerle konferansını bitirdi.

Cumhuriyetin 100. Yıl Konferansları dizisinin üçüncü buluşması, 26 Mayıs 2023 tarihinde Antalya Kent Konseyi’nde, Antalya Bilim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Nermin Aydemir Çavuş’un “Cumhuriyet ve Göç”  başlıklı konuşmasıyla gerçekleştirilecek.

 

                                       

You May Also Like

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun…

KÖYÜM BİSİKLETE BİNİYOR

RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 109. YILINI KUTLUYOR, ŞEHİTLERİMİZİ SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUZ.