Antalya Kent Konseyi’nin Alzheimer seminerine yoğun ilgi

Antalya Kent Konseyi Emekliler Meclisi’nin Alzheimer seminerine yoğun ilgi oldu. Alzheimer hastalığından korunmak için Akdeniz diyeti öneren Doç. Dr. Barcın, “Bol bol aktivite” dedi.

Her ay farklı konulu seminer gerçekleştiren Antalya Kent Konseyi Emekliler Meclisi’nin Kasım ayında düzenlediği ‘Alzheimer Hastalığı ve Korunma’ konulu semineri, Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Semineri çok sayıda kişi ilgiyle izledi. Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, Alzheimer hastalığının toplumda iyi bilinmediğini belirterek, düzenledikleri bu seminerle uzman doktorların hastalıkla ilgili yapacağı bilinçlendirmenin önemine işaret etti. Seminer öncesi egzersiz öğretmeni eşliğinde 10 dakikalık egzersiz yapıldı.

‘BEYNİNİZİ SEVİN, BAŞINIZA DARBE ALMAYIN’

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ebru Barcın, Alzheimer hastalığı ve bu hastalıktan korunma yöntemleri konusunda seminerde önemli bilgiler verdi. Konuşmasının başında beynin yapısı ve işleviyle ilgili bilgiler veren Barcın, Alzheimer hastalığının oluşmasının nedenlerini anlattı. Alzheimer hastalığının doktor muayenesiyle tespit edilebildiğini kaydeden Barcın, hastalığın tek bir nedeni olmadığını vurguladı. Hastalıkla birlikte unutkanlığın da başladığını ifade eden Barcın, verilen ilaçlarla hastalığın seyrinin yavaşlatıldığını dile getirdi. Hastalığın kalıcı olduğunu da vurgulayan Ebru Barcın, “Beyninizi sevin, başınıza darbe almamaya özen gösterin” dedi.

‘AKDENİZ DİYETİ VE BOL BOL AKTİVİTE’

Beyin sağlığı için uyku kalitesi, sağlıklı beslenme ve aktivitenin önemini anlatan Barcın, “Alzheimer, inme gibi bir anda oluşmuyor, yavaş ortaya çıkıyor. Hastalıktan korunmak için sağlıksız besleniyorsanız, hastalıklarınız varsa, aktif değilseniz yaşamınızı değiştirin. Tatlı tüketmek Alzheimer’ı tetikler. Bol yeşil, zeytinyağı, baklagiller, balık ve kümes hayvanlarından oluşan Akdeniz diyetiyle beslenin. Bol bol yürüyün, spor yapın, sosyal olun, sağlıklı bitki çayları için, bol su tüketin. Haftada 1-2 kadeh şarap öneriliyor. Kırmızı eti sınırlayın. Akdeniz diyeti Parkinson ve kanser hastalıklarından da koruyor. Beyni ve kalbi koruyan Akdeniz diyetidir. Kalbinize iyi gelen her şey beyninize de iyi gelir” diye konuştu.

Doç. Dr. Barcın, sunumun ardından katılımcıların sorularını da yanıtladı. Emekliler Meclisi Başkanı Mustafa Cengiz, Doç. Dr. Ebru Barcın’a teşekkür etti.

 

You May Also Like

ANTALYA KENT KONSEYİ EMEKLİLER MECLİSİ HER AY DÜZENLEDİĞİ KONFERANSLARINA BİR TANE DAHA EKLEDİ

EMEKLİLER MECLİSİ’NİN KENTLE İLGİLİ ÖNCELİKLİ ÖNERİLERİ

EMEKLİLER MECLİSİNDEN OCAK AYI SEMİNERİ “SOSYAL MEDYA”

EMEKLİLER MECLİSİ OCAK AYI TOPLANTISINI YAPTI