‘Antalya’dan yurtdışına kaçırılan eserler’ ile ilgili yasa teklifi çağrısı

Antalya Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu, Mart ayı toplantısını yaptı. Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Yavuz Ali Sakarya moderatörlüğünde Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya çalışma grubu üyeleri katıldı. Toplantıda ‘Antalya’dan yurtdışına kaçırılan eserler’ konulu bir sunum yapan Yavuz Ali Sakarya, “Anadolu kokan” British Museum’da sergilenen Türkiye’den kaçırılmış ‘Nereidler Anıtı’ ile ‘Payava Anıtı’ hakkında bilgi verdi. Fotoğraflarla desteklenen sunumda bu eserlerin altındaki bilgilendirici metinlerde Türkiye, Anadolu ya da Antalya gibi bir ibarenin yer almadığı, sadece “Doğu Helen” ifadesinin bulunduğu vurgulanırken, bu eserlerin değerinin burada bilinmediği ancak Avrupa’da iyi bilindiği belirtildi.

‘BALIK BAŞTAN KOKUYOR’

Toplantıya katılan Araştırmacı-Yazar Giray Ercenk de toplumun tarihi eserlere yaklaşımını bir örnekle özetlerken, “Elmalı ve Korkuteli köylerinde ‘Paralar alırım’ diye seslenen bir eskicinin plastik leğenler karşılığında tarihi eser paraları topladığını bilirim. Elmalı Sikkeleri ile ilgili yaşananları biliyoruz. Bu işlere giren belediye başkanlarını biliyoruz. Maalesef balık baştan kokuyor. Bunu bilmemiz gerek” diye konuştu.

YASA TEKLİFİ ÖNERİSİ

Toplantıda tarihi eser kaçakçılığının ve tarihi eserlerin yurtdışına kaçırılmasına ilişkin cezai müeyyidelere ilişkin sorular yöneltildi. Bu sorulara yanıt veren Kültür ve Sanat Çalışma Grubu üyesi Avukat Cengizhan Gököz, bu konuda Antalya milletvekillerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir yasa teklifinde bulunmaları yönünde çağrı yaptı. Gököz, “Devlet, ceza hukukunda koyacağı kanunlarla bu işin önüne geçebilir, caydırıcı olabilir. Aslında kanunlarda ceza var ancak bu cezalar infaza dönüşmüyor. Milletvekillerimiz, tarihi eser kaçakçılığı ile ilgili ‘yaptırımlarda yükseltme’ ve ‘denetimli serbestliğin uygulanmaması’ yönünde bir yasa teklifi hazırlayıp TBMM’ye sunabilirler. Bunun büyük yararı olabilir” dedi.

 

You May Also Like

Kadın Meclisi ve Kültür Sanat Çalışma Grubu’ndan Ortak Panel

KÜLTÜR VE SANAT GRUBU KASIM AYI TOPLANTISI YAPILDI

KÜLTÜR VE SANAT GRUBU EYLÜL AYI TOPLANTISI YAPILDI

GİRAY ERCENK, “ZAMANIN AYAK İZİNDE ANTALYA”