Antalyalı kadınlar 8 Mart’ı Cumhuriyet Meydanı’nda kutladı

Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi ve kadın örgütleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Antalya’da bulunan kadın dernek ve sivil toplum örgütleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediği törenle kutladı. Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin düzenlediği törene Antalya’daki kadın örgütleri başta olmak üzere çeşitli kurumların, meslek odalarının ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan programda saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

‘ÇALIŞMA HAYATINDA ERKEKLERİN GERİSİNDE’

Törende konuşan Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Eylem Ülgen, kadınların ataerkil zihniyetin ve kadınlara biçilen cinsiyetçi rollerin etkisiyle, çalışma hayatında halen erkeklerin gerisinde kaldığı söyledi. Pandeminin kadınlar üzerindeki olumsuz etkilerini de vurgulayan Ülgen, Covid-19 nedeniyle kadınların hem iş yaşamında hem de ev yaşantısında sorunlarının arttığını belirterek, “Dünyayı saran pandemi süreci hem kadın istihdamında düşüşe hem de çalışma hayatına devam eden kadınlar açısından iş yükünün artmasına neden olmuştur. Kadınlar, işlerini kaybetme korkusuyla daha çok iş yükü altına girme eğilimi göstermekte, bu da tükenmişlik sendromu etkilerini daha da arttırmaktadır” dedi.

‘GELİR DAĞILIMI KADINLARIN ALEYHİNE SONUÇLANIYOR’

Adaletsiz olan gelir dağılımının kadınlar aleyhine sonuçlar doğurduğunu da vurgulayan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Eylem Ülgen, “Dünyada yaşanan olumsuzluklardan daha fazla etkilenenlerin yine kadınlar olmaktadır. Ev içi ve ev dışında etkin çalışması beklenen kadınların, çalışma yaşamının görünmez öznesi ve bu çalışmanın kayıt dışı istihdam, aynı işe daha az ücret ve niteliksiz işlerde çalıştırılma olmaktan beraberce çıkarmayı öneriyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurun sonucudur… Bir toplumun bir uzvu faaliyette bulunurken öteki uzvu atâlette olursa, o toplum felce uğramış demektir” diye konuştu.

You May Also Like

KADIN MECLİSİ DİVAN SEÇİMİNİ YAPTI

KADIN MECLİSİ’NİN KENTLE İLGİLİ ÖNCELİKLİ ÖNERİLERİ (25.03.2024)

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Basın Bildirisi

5 ARALIK KADINA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI VERİLİŞİ GÜNÜNDE KADIN MECLİSİNCE ÇELENK SUNUMU VE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI