Antalya’ya yakışan pazaryerleri planlanmalı

Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, halkın rahatlıkla erişebileceği, trafik ya da otopark sorunu yaşanmayan kente yakışır pazaryerlerinin planlanması gerektiğini söyledi.

Antalya Kent Konseyi Sürdürülebilir Tüketim ve Tüketici Hakları Çalışma Grubu’nun önerileri doğrultusunda ilçe belediyeleri tarafından birçok pazaryeri yapıldı. Pazaryerlerinin hayata geçirilmesiyle birlikte birçok olumsuzluk sona erdi. Ancak plansız yapılan pazaryerlerinde başka sorunlar baş göstermeye başladı. Birçok pazaryeri çevresinde trafik sorunu ve araç otopark sorunu yaşanıyor. Pazarcı esnafı, tüketiciler ile pazaryeri çevresinden geçmek zorunda kalan sürücüler büyük sıkıntı yaşıyor.

YERİ DOĞRU BELİRLENMELİ

Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, pazaryerleri çevresinde yaşanan trafik sorununun iyi bir planlamayla aşılabileceğini söyledi. Pazaryerlerinin artık sadece mahalle sakinlerine değil, neredeyse ilçe geneline hizmet verdiğini hatırlatan Kurt, bu gerçeğin göz önünde bulundurularak pazaryerlerinin konumunun doğru belirlenmesi ve iyi bir planla hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Pazaryerlerine halkın rahatlıkla erişebilmesi gerektiğine işaret eden Kurt, trafik ya da otopark sorunu yaşanmayan, kente yakışır pazaryerlerinin planlanması gerektiğini söyledi.

YAKININA OTOPARK DA PLANLANMALI

Pazar kurulan günlerde kapalı pazaryerleri çevresinde yolun iki yanına araçların gelişigüzel park etmesi nedeniyle büyük bir trafik karmaşası yaşandığını vurgulayan Kurt, acil bir durumda ambulans veya itfaiye araçlarının bile pazaryerinin bulunduğu cadde veya sokaktan geçmekte sorun yaşadığına işaret ederek, “Pazaryerlerinin yakınına otopark da planlanmalıdır. Pazaryerine alışverişe araçlarıyla gelen vatandaşlar da pazaryerinin çevresinden aracıyla geçmek zorunda kalan sürücüler de trafik sorunu yaşamamış olurlar” diye konuştu.

KENTİMİZİ DÜZENSİZ HALE GETİRİYOR

Sürdürülebilir Tüketim ve Tüketici Hakları Çalışma Grubu’nun bu konuda önemli önerilerinin olduğunu ve ilgili kurumlara bu önerileri ilettiklerini de kaydeden Kent Konseyi Başkanı Kurt, “Plansız pazaryerlerinin kurulması kentimizi düzensiz hale getiriyor. Pazaryerlerinin konumlandırılması planlı ve mevzuata uygun yapılmalı, fiziki şartları düzenli hale getirilmelidir. Pazaryerlerinin denetimi de büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve hijyen koşullarının sağlandığı güvenli pazaryeri her yurttaşın hakkıdır” dedi.

KURUMLARARASI İŞBİRLİĞİ

Sürdürülebilir Tüketim ve Tüketici Hakları Çalışma Grubu, pazaryerlerindeki sorunların çözümü ve modern pazarların oluşturulması için daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile Antalya Semt Pazarcıları Esnaf Odası’nın birlikte çalışmaları gerektiğini hatırlatarak, şu önerilerde bulundu:

  • Pazar yerlerinin konumlandırılması planlı ve mevzuata uygun yapılması
  • Kapalı pazaryerleri yaygınlaştırılması
  • Etiket denetimlerinin yetkililerce düzenli olarak yapılması
  • Pazaryerlerinin şeffaflığı için elektronik tartıların, ilgili kurumlarca ayrıca pazaryerlerinin giriş ve çıkış noktalarına konulması
  • Pazaryerlerinin; pazarın kurulduğu günler dışında halkın aktif olarak kullanabileceği şekilde düzenlenmesi (Örneğin; spor, sergi, vb. aktiviteler için de kullanılmalıdır.)
  • Pazaryerlerinde park sorunun çözümü için pazaryerlerinin etrafında park alanları yeterli düzeyde ayrılması
  • “Üretici-Çiftçi Pazarları” oluşturulması ve yaygınlaştırılması
  • Açıkta satılan gıdaların denetimleri arttırmalı, bu denetimler numune alınarak yapılmalı

You May Also Like

ANTALYA KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA”

5 ARALIK KADINA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI VERİLİŞİ GÜNÜNDE KADIN MECLİSİNCE ÇELENK SUNUMU VE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

‘Tarihi dokuyu ve doğal alanı yok edecek projeye hayır!’

Kırcami imar planı basın açıklaması