Cumhuriyet’in 100. Yıl Konferansları “Cumhuriyet ve Avrupa Birliği”

 

Antalya Kent Konseyi ve Antalya Bilim Üniversitesi Sosyal, Ekonomik ve Politik Araştırmalar Merkezi (SEPAM) tarafından Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. M. Yusuf Örnek’in moderatörlüğünü yaptığı Cumhuriyetin 100. Yıl Konferansları kapsamında düzenlenen konferansta; Dr. Dicle Korkmaz 25 Aralık 2023 Pazartesi günü Antalya Kent Konseyi’nde “Cumhuriyet ve Avrupa Birliği” başlıklı bir konuşma yaptı.

Konuşmasında Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri için “uzun ince bir yol” benzetmesi kullanan Korkmaz, 1959 yılında başlayan ilişkilerin önemli kilometre taşlarına değindi. Bu kapsamda, küresel gelişmelerin, AB içi bütünleşme sürecinin ve Türkiye’deki siyasi ve ekonomik gelişmelerin ilişkilerin seyrini etkilediğini vurguladı. Türkiye’de ve Avrupa Birliği’nde yer alan aktörlerin uzun ince yolu farklı hikâyelendirdiğini örneklerle anlattı. Korkmaz, ilişkilerde yaşanan sorunlar kapsamında siyasi ve ekonomik kriterlerle ilgili Türkiye’nin performansına, Kıbrıs sorununun ilişkilere etkisine, Doğu Akdeniz egemenlik hakları problemine, Avrupa’da yükselen sağa ve Türkiye’nin nüfusunun AB karar alma mekanizmasına yapacağı potansiyel etkiye değindi.

Göç, enerji, iklim değişikliği, sağlık, gümrük birliğinin modernizasyonu, terörle mücadele ve vizelerin kolaylaştırılması gibi alanların ise potansiyel işbirliği alanları olduğunu belirtti. Bu alanlarda sürdürülecek ilişkilerin çıkar odaklı olduğuna değinen Korkmaz, değerlerde ve haklarda ortak olma noktasından uzaklaşıldığına dikkat çekti.

Dr. Dicle Korkmaz’ın konuşması ile Nisan 2023 tarihinde başlayan Cumhuriyet’in 100. Yıl Konferans serisi tamamlanmış oldu. Bu kapsamda Antalya Kent Konseyi’nde Cumhuriyet’in 100. Yılı temalı sekiz konferans verildi

 

You May Also Like

Cumhuriyetin 100. Yıl Konferansları  “Cumhuriyet ve Siyasi Kültür”

CUMHURİYET’İN 100. YIL KONFERANSLARI “CUMHURİYET VE KADIN”

KONFERANS

EĞİTİM GRUBU KASIM AYININ İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ