“DÜNYA SAHNESİNDE TÜRKİYE” NİSAN AYI KONFERANSI

“DÜNYA SAHNESİNDE TÜRKİYE”

Antalya Kent Konseyi ve Antalya Bilim Üniversitesi Sosyal, Ekonomik ve Politik Araştırmalar Merkezi (SEPAM) işbirliği ile Cumhuriyetin 100. Yıl Konferanslarının ilki bugün Doç. Dr. Murat Kasapsaraçoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı “Dünya Sahnesinde Türkiye” konusuyla başlayan konferans Yürütme Kurulu Üyemiz M. Yusuf ÖRNEK moderatörlüğünde yapılmıştır.

7 Nisan 2023 Cuma günü Antalya Kent Konseyi’nde düzenlenen konferansta Doç. Dr.Murat Kasapsaraçoğlu şunları söyledi: “Osmanlı İmparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı sonrasında dağılmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Milli Mücadele’yi kazanan Türkiye 24 Temmuz 1923’te Lozan Antlaşması’nın imzalanması ve 29 Ekim 1923’te de Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte bağımsız bir devlet olarak dünya sahnesindeki yerini almıştır.

Cumhuriyeti kuran Atatürk vizyonu dış politikada “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesini benimseyerek Türkiye’nin dış politikasını bu prensip üzerine inşa etmiştir.” Doç. Dr. Kasapsaraçoğlu konuşmasında Osmanlı İmparatorluğu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin dış politikaları arasında kopuşlar kadar devamlılıklar da olduğunu vurgulayarak, iki devlet arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri analiz etti.

Konuşmasının devamında Türk dış politikasını tarihsel dönemlere ayıran Doç. Dr. Kasapsaraçoğlu, Tek Parti Dönemi (1923-1945), Soğuk Savaş Dönemi (1945-1991) ve Soğuk Savaş Sonrası Dönem’de (1991-) Türkiye’nin hem ABD, Rusya ve Avrupa Devletleri gibi küresel güçlerle hem de İran, Irak, Suriye, Mısır gibi bölge ülkeleriyle olan ilişkilerini siyasi, ekonomik, sosyal ve askeri dinamikler ışığında değerlendirdi. Doç. Dr. Kasapsaraçoğlu konuşmasını: “Cumhuriyetin dış politika felsefesi olan “Yurtta Barış, Dünyada Barış” felsefesini, günümüzün belirsizlikler, krizler ve savaşlarla dolu dünyasında her zamankinden daha fazla anlamaya ve uygulamaya ihtiyacımız var” sözleriyle noktaladı.

 

         

You May Also Like

KÖYÜM BİSİKLETE BİNİYOR

RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 109. YILINI KUTLUYOR, ŞEHİTLERİMİZİ SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUZ.

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ