Ekonomi Çalışma Grubu pazaryerleri ile konaklama vergisini görüştü

Antalya Kent Konseyi Ekonomi Çalışma Grubu, Haziran ayı toplantısını yaptı. Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda Ekonomi Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Aykut Ege moderatörlüğünde yapılan toplantıya Konyaaltı ve Kepez belediyelerinin temsilcileri ile çalışma grubu üyeleri katıldı. Toplantı “Pazaryerlerinde üreticiden tüketiciye daha uygun fiyatlı ürünlerin sunulması” ile “Yerel yönetimlerin kaynaklarının arttırılmasına yönelik konaklama vergisi düzenlenmesi” gündemiyle yapıldı.

Konyaaltı Belediyesi temsilcisi, ilçede bulunan 9 pazaryerinde üreticilere yer ayrıldığını, toplam pazarcı sayısının yüzde 30’unun üreticilerden oluştuğunu belirterek, Çakırlar ve Arapsuyu’nda ise üretici pazarları kurulduğunu söyledi. Kepez Belediyesi temsilcisi ise ilçe sınırlarındaki pazaryerlerinin yüzde 20’sinin üreticiye tahsis edildiğini ifade ederek, Fantastik Park’ta kurulan pazaryerinin ise sadece üreticilere tahsis edildiğini açıkladı.

Üreticilere yönelik önerinin hem üreticilerin hem de tüketicilerin kazanmasını sağlamak amacıyla gündeme alındığı belirtilerek, haftada bir açılan semt pazarından ayrı bir günde üretici pazarı kurularak üreticilerin satış yapması için belediyelerin düzenlemeler yapabileceği kaydedildi. Konuyla ilgili önerinin bir sonraki toplantıda netleştirilerek kurumlara yazı yazılmasına karar verildi.

Ekonomi Çalışma Grubu’nun toplantısında yerel yönetimlerin kaynaklarının arttırılması amacıyla konaklama vergisine ilişkin öneri de ele alındı. Hazırlanan taslak çalışmanın üyeler tarafından okunduktan sonra konuyla ilgili görüşme yapılması kararlaştırıldı.

 

You May Also Like

EKONOMİ ÇALIŞMA GRUBU MART AYI TOPLANTISINI YAPTI

EKONOMİ GRUBU DİVAN SEÇİMİNİ YAPTI

Ekonomi Çalışma Grubu Mayıs Ayı Toplantısını Yaptı

Ekonomi Çalışma Grubu Kasım ayı toplantısını yaptı