Emekliler Meclisi’nden ‘Yaşlılık ve İlkyardım’ Semineri

Antalya Kent Konseyi Emekliler Meclisi’nin 26 Nisan 2023 tarihli seminerinde ‘Yaşlılık ve İlkyardım’ konusu anlatıldı. Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda düzenlenen ve Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ebru Karazeybek tarafından sunumu yapılan seminere yoğun ilgi gösterildi.

Antalya Kent Konseyi Emekliler Meclisi’nin ‘Yaşlılık ve İlkyardım’ semineri ilgi ile izlendi. Dr. Öğr. Üyesi Ebru Karazeybek İlkyardımın ortamda bulunan araç-gereçlerle yapılması gerektiğini belirtti.

Her ay farklı konulu seminer gerçekleştiren Antalya Kent Konseyi Emekliler Meclisi’nin Nisan ayında düzenlediği ‘Yaşlılık ve İlkyardım’ konulu semineri, Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Semineri çok sayıda kişi ilgiyle izledi. Seminer öncesi egzersiz öğretmeni eşliğinde 10 dakikalık egzersiz yapıldı.

Kanamalarda İlk Yardım konusu ile başlayan sunumda kanama çeşitleri anlatıldı. Dış Kanama Durdurma Yöntemlerinin: Kanayan yere direkt basınç uygulaması ve kanayan bölgenin kalp hizasından yukarı kaldırma şeklinde uygulanması, turnike (boğucu sargı) uygulaması hakkında bilgiler verildi. İç Kanamalarda: belirti ve bulgular, iç kanamalarda ilkyardım, burun kanamasında ilkyardım, kulak kanamalarında ilkyardım konularına değinildi.  

Yumuşak doku yaralanmaları ile hava yoluna yabancı cisim kaçması konularında ilkyardım uygulamaları anlatıldı. Tam Tıkanıklıkta Heimlich Manevrası (Karına bası uygulama) uygulamalı olarak gösterildi. Göğüs Ağrısı ve İlkYardım bölümünde ise Angina  Pektoris, Miyokard Enfarktüsü (Kalp Krizi) konuları anlatıldı.

Dr. Öğr. Üyesi Ebru Karazeybek sunum yaparken katılımcıların sorularını da yanıtladı. Emekliler Meclisi Başkanı Mustafa Cengiz, Doç. Dr. Öğr. Üyesi Ebru Karazeybek’e teşekkür etti.

                   

You May Also Like

KENT KONSEYİ GENEL KURULU YAPILDI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun…

KÖYÜM BİSİKLETE BİNİYOR