Engelliler Meclisi deprem gündemiyle toplandı

Antalya Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin Şubat ayı toplantısı, 6 Şubat 2023 tarihinde Maraş merkezli yaşanan ve 10 ilde yıkıma neden olan 7.7 ve 7.6 depremler gündemiyle yapıldı. Engelliler Meclisi Başkanı Mehmet Karavural moderatörlüğünde yapılan toplantıya meclis üyeleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı. “Deprem bölgesinden Antalya’ya gelen yurttaşlar ve yardımlar” konu başlığıyla yapılan toplantıda, deprem sırasında ve sonrasında yaşanan koordinasyonsuzluk sorunlarına işaret edilirken, depremle birlikte Türkiye’deki engelli sayısının artabileceği açıklandı.
‘LİSTELER SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE OLUŞTURULMALI’
Görme engellilere yönelik hayat üçgeni konusunda uygulamalı eğitim verilmesi gerektiği de kaydedildi. Depremden sonra Antalya’ya gelen ve yerleşecek olan engelli depremzedelere ilişkin listelerin sağlıklı bir şekilde oluşturularak bu konuda çalışmalara başlanması gerektiği de ifade edilen toplantıda, engellilerin ihtiyacı olan baston, tekerlekli sandalye gibi araç-gereç ve malzemelerin devlet tarafından karşılanması gerektiği vurgulandı. Depremzedelerin yaşadığı travmaları atlatabilmeleri konusunda destek verilmesi ve okul çocukları için acil çözüm bulunması için çalışma yapılması Kent Konseyi Yürütme Kurulu’na önerilecek konular arasında yer aldı.

 

You May Also Like

ENGELLİLER MECLİSİ’NİN KENTLE İLGİLİ ÖNCELİKLİ ÖNERİLERİ

ENGELLİLER MECLİSİ KASIM AYI TOPLANTISINI YAPTI

ENGELLİLER HAFTASI’NIN BAŞLAMASI NEDENİYLE STK KATILIMLARIYLA KENT KONSEYİ ENGELLİLER MECLİSİNDE HAZIRLANAN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

Engelliler Meclisi Nisan Ayı Toplantısını Yaptı