Kadın Meclisi’nden 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü açıklaması

Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü kapsamında basın açıklaması yaptı. Kadın Meclisi’nin yaptığı basın açıklaması şöyle:

Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü
ANTALYA KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ

BASIN AÇIKLAMASI

25 Kasım, Birleşmiş Milletler tarafından, “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak benimsenmesine karar verilmiş, bugün kadın haklarına, şiddetten arınmış toplum hayatına dikkat çekme ve hatırlama, temel insan haklarını yüceltme vesilesi olmuştur.

KADINA ŞİDDETİ REDDEDİYORUZ, HER TÜRLÜ ŞİDDETİN DE KARŞISINDA DİMDİK DURUYORUZ.

Kadına yakıştırılan tüm rollerin aksine;

KADIN ZAYIF DEĞİL, GÜÇLÜDÜR

KADIN HAREKETSİZ KALAN DEĞİL, EYLEME GEÇENDİR

KADIN KIRILGAN DEĞİL, DİRAYETLİDİR

KADIN DAĞITAN DEĞİL, TOPARLAYANDIR

KADIN TÜKETEN DEĞİL, ÜRETENDİR

KADIN AKILSIZ DEĞİL, ZEKİDİR

KADIN BOZAN DEĞİL YAPANDIR…

Toplumda kadına biçilen her türlü cinsiyetçi rollerin ortadan kaldırılması, kadının acıya razı olduğu ön kabulünden toplumun arındırılması, kadının tüm bireylerle eşit haklara sahip insan olduğu bilincinin yerleştirilmesi için çalışmaya devam çağrımızı yineliyoruz.

Doğarken seçemediğimiz cinsiyetimiz dolayısıyla şiddete maruz kalmak kabul edilemez.  Oysaki kadın donanımlı bir kaynak, verimli bir işgücü demektir. Dünya nüfusunun yaklaşık yarısının potansiyelinin kullanımını kısıtlamak akıl ile açıklanamaz.

Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi: “Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir.”

Kabullenme, sonucun değişmeyeceğine olan inanç, ne yapılırsa yapılsın aynı kalacağı önyargısı ve pasif kalma hali olarak açıklanan ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİKTEN, ATALETTEN KURTULUP HAREKETE GEÇME ZAMANIDIR… ŞİDDETİN HER TÜRÜNÜ REDDETME ZAMANIDIR…

 

 

You May Also Like

KADIN MECLİSİ DİVAN SEÇİMİNİ YAPTI

KADIN MECLİSİ’NİN KENTLE İLGİLİ ÖNCELİKLİ ÖNERİLERİ (25.03.2024)

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Basın Bildirisi

5 ARALIK KADINA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI VERİLİŞİ GÜNÜNDE KADIN MECLİSİNCE ÇELENK SUNUMU VE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI