Kent Konseyi üyeleri çevre için pedal bastı

Antalya Kent Konseyi, Dünya Çevre Günü’nde ‘Doğayla Uyum İçerisinde Sürdürülebilir Yaşamak’ temasıyla bisiklet turu düzenledi. Yapılan basın açıklamasında, “Tüm canlıların yaşam alanlarına saygı gösteren uygulamaların hayata geçirilmesi için gerek kamuoyuna gerekse yetkili mercilere iyiyi, doğruyu, güzeli anlatmaya devam edeceğiz” denildi.

Antalya Kent Konseyi, 25’inci kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde “Doğayla Uyum İçerisinde Sürdürülebilir Yaşamak” temasıyla bisiklet turu düzenledi. Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu ile Gençlik ve Spor Çalışma Grubu’nun bu yıl “#SadeceBirDünya” (#OnlyOneEarth) başlık etiketleriyle kutlanan 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında düzenlediği bisiklet turuna bisiklet kulüp ve dernek üyelerinin yanı sıra çocuklar ve kadınlar da katıldı. Konyaaltı Caddesi Atatürk Parkı’ndaki Türkan Saylan Anıtı önünde toplanan bisikletliler, “Antalya doğaya sahip çıkıyor”, “Çevre için pedalla”, “Ekonomi için pedalla”, “Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur” gibi çevreye duyarlılık çağrısı yapan pankartlar taşıdı.


ANTALYALILARDAN ALKIŞLI DESTEK
Bisikletliler Konyaaltı Caddesi, Cumhuriyet Meydanı, Atatürk Caddesi ve Lara Caddesi güzergahını takip ederek Erdal İnönü Kent Parkı’nda ulaştı. 5.6 kilometrelik güzergah boyunca düdük çalan bisikletlileri gören Antalyalılar, sevgi gösterisinde bulunarak yapılan çevre duyarlılığı çağrılarını alkışlarla destekledi. Bisiklet turunun güvenli, amacına ulaşır şekilde gerçekleşmesini sağlayan trafik polislerine ve UKOME yetkililerine teşekkür edildi. Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu ile Gençlik ve Spor Çalışma Grubu tarafından Dünya Çevre Günü ile ilgili ortak basın açıklaması da yapıldı. Antalya’nın doğasının bugün sürdürülebilirlikten uzak ve tehdit altında olduğunun belirtildiği açıklamada, “Binlerce türde canlıya ev sahipliği yapan doğamız yapımları mikro ölçekli ve kopyala yapıştır tarzı hazırlanan raporlar sebebiyle hidroelektrik santraller, taş ve mermer ocakları, turizm tesisleri, yerleşim yerleri ve sanayi kuruluşları kaynaklı tehlikeleriyle karşı karşıyadır. Doğaya saygılı olmamızın gerekliliği içinde bulunduğumuz iklim kriziyle net bir şekilde ortadadır” denildi.
‘DOĞAYLA UYUMLU YAŞAM MÜMKÜN’
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Antalya Kent Konseyi olarak, tabiat varlıklarımızın korunarak güvence altına alınmasının, çarpık kentleşmeye son verilmesinin, gıda güvenliğimizi tehdit eden faaliyetlerin sonlandırılmasının, kontrolsüz madencilik faaliyetleriyle ortaya çıkan çevre tahribatının engellenmesinin bir zorunluluk olduğunu savunuyoruz. Hava kirliliğinin son bulması, yenilenebilir enerjinin hak ettiği şekilde değerlendirilmesi, çevre korumanın sadece mevzuatlarla değil, bilinçlendirme faaliyetleriyle de desteklenmesi gerektiğine inanıyor, geçmiş 25 yılda yaptığımız gibi yine Antalya Kent Konseyi olarak tüm çalışma gruplarımızla birlikte bunları anlatmaya devam edeceğimizi bildiriyoruz. Sağlıklı yaşam ve ekonomik ulaşım için bisikletin yaygınlaşmasını teşvik edici uygulamaların hayata geçirilmesini ve bisiklet yollarının arttırılmasını istiyoruz. Yetkililere sesleniyoruz! Doğayla uyum içerisinde sürdürülebilir yaşam mümkündür. Tüm canlıların yaşam alanlarına saygı gösteren uygulamaların hayata geçirilmesi için gerek kamuoyuna gerekse yetkili mercilere iyiyi, doğruyu, güzeli anlatmaya devam edeceğiz.”

 

You May Also Like

GENÇLİK VE SPOR ÇALIŞMA GRUBU

GENÇLİK VE SPOR ÇALIŞMA GRUBU HAZİRAN AYI TOPLANTISINDA SEMT SPOR SAHASINI GÜNDEME ALDI

KÖYÜM BİSİKLETE BİNİYOR

ANTALYA KENT KONSEYİNDEN SPORU VE SPORCUYU COŞTURAN MİLOŞ VE ALİ DAYI’YA VEFA…