Kent Konseyi’nden Antalya Lisesi açıklaması

Antalya Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu, Antalya Lisesi’nin tarihi binalarının Olgunlaşma Enstitüsü’ne tahsis edilmesine dönük, “Bu yanlış karar eğitime, kentin kültürel kimliğine, toplumsal değere, tarihsel mirasa zarar vermektedir” açıklaması yaptı.

 Antalya Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu, Antalya Lisesi’nin tarihi binalarının Olgunlaşma Enstitüsü’ne tahsis edilmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Kamuoyunda tepkilere neden olan tahsisi değerlendiren Eğitim Çalışma Grubu, konuyla ilgili görüşünü kamuoyuyla paylaştı. Eğitim Çalışma Grubu Başkanı Mustafa Şanlı ve Başkan Yardımcısı Orhan Şenoğlu imzası taşıyan açıklamada, yapılan tahsis “yanlış bir karar” olarak nitelendirilerek, “Antalya Lisesi’nin tarihi binaları, Olgunlaşma Enstitüsü’ne tahsis edilmiştir! Bu yanlış bir karardır. Bu yanlış karar eğitime, kentin kültürel kimliğine, toplumsal değere, tarihsel mirasa zarar vermektedir” ifadelerine yer verildi.

Toplumsal ve kültürel mirası belirleyen değerlerin korunmasında, o değerle ilgili olarak ‘kentin kimliğine yaptığı katkı’, ‘kente kattığı işlevsel değer’ ve ‘kent yaşayanları ve paydaşlarının talepleri’ olmak üzere 3 ölçüt olduğunun kaydedilen açıklamada, tahsis işleminin bu ölçütler açısından yanlış olduğu vurgulanarak, derhal iptal edilmesi gerektiği belirtildi. 125 yıldır kesintisiz Antalya Lisesi’nin olan tarihi binaların Antalya Lise’nin elinden alınmak istendiğinin kaydedildiği açıklamada, “Anılan binaların 2 yıl önce Dışişleri Bakanlığı Temsilciliğine verilmesi gündeme gelmiştir. Tepkiler üzerine vazgeçilmiş, sonra Olgunlaşma Enstitüsü’ne tahsisi yapılmıştır. Anlaşılıyor ki amaç ihtiyaç için bina arama kaygısı değildir. Buradaki amaç bu tarihi binaları Antalya Lisesi’nden koparmaktır! Yapılan tahsisle amaçlanan Antalya Lisesi’nin 125 yıllık geçmişini ve Antalya’daki kentsel değer izlerini silmektir” denildi.

‘KÜLTÜREL MİRASTIR, KORUNMALIDIR’

Eğitim Çalışma Grubu’nun açıklamasında şu görüşlere yer verildi: “Anılan binalar 125 yıldır kesintisiz Antalya Lisesi’ne aittir. Antalya Lisesi, 1923’te Genç Cumhuriyet’in 21 lisesinden biridir. Antalya Lisesi tarihi binaları ile birlikte Antalya’nın/Türkiye’nin hem adı ile ünlenmiş eğitim kurumu olarak, hem de toplumsal ve kültürel değer olarak bir mirastır, korunmalıdır! Tarihi binalar Antalya Lisesi’nde kalmalıdır! Başka bir kuruma tahsis edilen tarihi binalar, Antalya Lisesi öğrenci ve öğretmenlerince kullanılan sergi odaları ve mobilyaları ile Cumhuriyet Müzesi ve devamıdır. Yapılan tahsis ile Antalya Lisesi mensupları bu yapıdan koparılmaktadır, bir hak gaspıdır, alan daraltılmasıdır, eğitime sekte vurmaktır. Süreçte yetersizlik gerekçe gösterilerek, Antalya Lisesi 125 yıldır kullandığı binalardan ve Atatürk Caddesi’nden koparılıp başka bir yere gönderileceği kaygısı kehanet değildir. Bu tahsis ilk adım olarak görünmektedir. Çünkü Antalya kent kimliğinin önemli eğitim kurumlarından İsmet İnönü Kız Enstitüsü, İnönü İlköğretim Okulu, Atatürk Ortaokulu, Gazi Mustafa Kemal İlkokulu artık mekânsal olarak yoktur. Ve artık bu okullar Antalya için, anılardan/ belleklerden/ Antalya kent kimliğinden siliniyorlar/ silindiler. Şimdi bu adımlarla aynı biçimde Antalya Lisesi kent kimliğinden silinmek isteniyor! Bunu öngörmek için uygulamalara bakmak yeterlidir. 125 yıllık tarihi bir okula niçin bunların reva görüldüğünü, eğer iyi niyetli ise, anlamak güçtür!”

‘YANLIŞ TAHSİS İPTAL EDİLMELİDİR’

“Antalya Lisesi kentin kimliğine katkı yapmaktadır” denilen açıklamada şu çağrı yapıldı: “Tarihi binaları ile Antalya Lisesi Antalya kent kimliğinde, Cumhuriyet öncesinden miras olup, Cumhuriyet döneminin kesintisiz varlığını sürdüren en önemli kurum ve yapılarından biridir. Antalya Lisesi tarihi binaları, Antalya Lisesi’nin kavramsal olarak ayrılmaz bir parçasıdır. Dün olduğu gibi bugün de Atatürk Caddesi’ne kimlik kazandıran, önü ve arkası ile birlikte belleklerde yer eden mekân, tarihi binaları ile Antalya Lisesi’dir! Bu ikisini ayırmak hem kültürel, hem de kentsel yaşam açısından kabul edilemez bir yanlıştır! Basit bir soru: Tüm ülkede 125 yıldır kesintisiz aynı mekânda hizmet veren kaç okul kalmıştır? İşte tarihi binaları ile Antalya Lisesi bir markadır. Böyle marka değeri olan bir okulun onur verici Cumhuriyet Müzesi de adına yakışır niteliğini kaybedecektir! Bilinmelidir ki söz konusu tahsis ile Cumhuriyet Müzesi de hedef altındadır! Antalya Lisesi kente işlevsel olarak değer katmaktadır: Tarihi binaları ile Antalya Lisesi, Antalya’da aynı mekanda 125 yıldır kesintisiz hizmet veren bir eğitim kurumudur. Tarihi binaları ile kentin ve çevresinin toplumsal yaşamında bir eğitim işlevini yerine getirmiştir. Bu okul 125 yılda binlerce öğrenciye yuva/ velilere umut olmuştur. Antalya Lisesi denince tüm herkesin belleğinde doğrudan tarihi binalar gelmektedir. Tarihi binaları olmadan Antalya Lisesi eksiktir, doğuracağı boşluk doldurulamaz! Antalya Lisesi için Antalya’da yaşayanların ve paydaşlarının eğitim/ tarihsel ve toplumsal yaşam/ kentsel kimlik olarak talepleri: Antalya’da yaşayanlar, yukarıda sayılan geçerli ve gerekçeli nedenlerle, belirtilen değerin korunması adına, tarihi binaları ile bir bütün olan Antalya Lisesi’nin korunmasını, tahsisin iptalini, tarihi binaların Antalya Lisesi’nde kalmasını, talep etmektedirler. Antalya Kent Konseyi Eğitim Çalışma grubu olarak, tarihi binaları ile Antalya Lisesi’nin bir bütün olduğunu, ayrı ayrı düşünülemeyeceğini belirtiriz. Yapılan yanlış tahsisin iptal edilmesi gereğini vurgularız. Antalya kentsel kimliğinin mihenk taşlarından tarihi binaları ile bir bütün olan Antalya Lisesi ile uğraşılmamasını dileriz. Konuya sahip çıkan kurum ve kuruluşları destekleriz.”

ANTALYA LİSESİ TARİHİ HAKKINDA

 Antalya Lisesi’nin tarihi binaları, 1889 yılında, iki bakkal kardeşin iki katlı iki ev olarak yaptırdıkları binalardır. 1898 yılında eğitim kurumuna dönüştürülmüş, Beş Sınıflı Liva İdadisi adı altında eğitim ve öğretim hayatına başlamıştır. Okul, Antalya’daki ilk ortaöğretim kurumudur. 1916-1924 döneminde adı Antalya Sultanisi olarak değiştirilmiştir. Cumhuriyet’in miras olarak devraldığı 21 liseden biridir. 1924-1933 yıllarında “bir devreli lise (ortaokul)” olarak faaliyet göstermiş, 1933 yılında “ikinci kademe”nin açılması ile tam bir ortaöğretim kurumu kimliğine kavuşmuştur. O tarihten bu yana “Antalya Lisesi” olarak anılmaktadır. 1968 yılında “ortaokul” ayrılmış, ortaokul kısmı, Hızır Reis Ortaokulu’na (yeni adıyla Kamile Çömlekçioğlu) nakledilip kaldırılmıştır. Okul yalnızca “lise” olarak devam etmiştir. Antalya Lisesi, 2006 yılında genel lise statüsünden çıkartılarak Anadolu Lisesi statüsüne dönüştürülmüştür. Antalya Lisesi’nin en büyük onuru, 1930 yılında devletimizin kurucusu Yüce Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Okul’u ziyareti ve bir tarih dersi dinlemesidir. 29 Ekim 1992’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın emri ile ilimizin en eski okulu olan Antalya Lisesi’nde tarihi binada “Cumhuriyet Müzesi” kurulmuştur.

Antalya Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu açıklamasının tam metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

ANTALYA KENT KONSEYI EGITIM GRUBU ANTALYA LISESI

 

You May Also Like

EĞİTİM GRUBU KASIM AYININ İKİNCİ TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

EĞİTİM GRUBU EKİM AYI TOPLANTISINI YAPTI

Eğitim Çalışma Grubu Haziran Ayı İlk Toplantısını Yaptı

Eğitim Çalışma Grubu’nda Divan Seçimleri Yapıldı