Kırcami’nin altyapı planlaması Altyapı Çalışma Grubu’nda konuşuldu

Antalya Kent Konseyi Altyapı Çalışma Grubu, Mayıs ayı toplantısını gerçekleştirdi. Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda Altyapı Çalışma Grubu Başkanı Nihat Dipova moderatörlüğünde yapılan toplantıya çalışma grubu üyeleri katıldı. ‘Kırcami imar planında altyapı durumunun değerlendirilmesi’ gündemiyle gerçekleştirilen toplantıda Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürlüğü Etüt ve Plan Şube Müdür Vekili Erdem Atça tarafından “Kırcami bölgesi içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu planlama çalışmaları” konulu bir sunum yapıldı.

ALTYAPI İÇİN ÖNGÖRÜLEN YATIRIM

Sunumda Kırcami’nin planlama alanının yaklaşık 16 kilometrekare olduğu ve şu anda yaklaşık 20 bin kişi olan nüfusun bölgenin imara açılmasıyla 2030 yılı için 130 bin kişi olarak öngörüldüğü belirtildi. Bu nüfusun içme suyu ihtiyaç debisinin saniyede ortalama 450 litre olduğunun kaydedildiği sunumda içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu drenaj hattı için öngörülen toplam yatırım maliyetinin 1 milyar liranın üzerinde olduğu ifade edildi. Bu yatırımın kısa vadeli değil, uzun vadeli bir yatırım olduğu da vurgulandı.

GALERİ SİSTEMİ TARTIŞILDI

Toplantıda grup üyeleri, Kırcami’de altyapı çalışmaları için galeri sistemi önerdi. Galeri sisteminin kurumlar arası koordinasyonsuzluğu gidereceği ve altyapı sorunları nedeniyle yaşanan sıkıntıları azaltacağı savunuldu. Ancak galeri sisteminin de maliyet ve çeşitli risklerinin bulunması nedeniyle kullanışlı olmadığı dile getirildi. Yetkilerle donatılmış Altyapı Koordinasyon Merkezi’nin (AYKOME) Büyükşehir Belediyesi tarafından toplanabileceği hatırlatıldı.

‘DAHA İNOVATİF ÇÖZÜMLER VAR’

Yağmur suyunun bertaraf edilerek denize gönderilmesi yerine ‘yağmur suyu hasadı’nın hayata geçirilerek toplanması ve kullanılması gerektiğini öneren üyeler, bu yöntemin Karacaören’den Antalya’ya su getirmekten daha kıymetli olduğunu vurguladı. Altyapı Çalışma Grubu Nihat Dipova, daha az maliyetli ve daha inovatif çözümlerin de bulunabileceğini söyledi. Bir sonraki toplantıda diğer altyapı konuları olan ulaşım, Telekom ve enerji altyapısı konularının değerlendirilmesine karar verildi.

 

You May Also Like

ALTYAPI ÇALIŞMA GRUBU MART AYI TOPLANTISINI YAPTI

ALTYAPI ÇALIŞMA GRUBU’NUN KENTLE İLGİLİ ÖNCELİKLİ ÖNERİLERİ

Altyapı Çalışma Grubu yeni dönem çalışma konularını belirledi

Altyapı Çalışma Grubu’nda Yamansaz’la ilgili durum değerlendirmesi yapıldı