Konsey’in bisiklet önerilerine Büyükşehir’den destek

Antalya Kent Konseyi’nin Kaleiçi, Kapalı Yol ve raylı sistem yollarının bisiklet ortak kullanımına açılması ve kent merkezindeki uygun alanlara bisiklet otoparkları yapılması önerileri Büyükşehir Belediyesi yetkililerince olumlu karşılandı.

Antalya Kent Konseyi Gençlik ve Spor Çalışma Grubu’nun geçen günlerde yaptığı toplantıda önerdiği Kapalı Yol, Kaleiçi ve raylı sistem yollarının bisiklet ortak kullanımına açılmasına yönelik talep Büyükşehir Belediyesi’nden olumlu karşılık buldu. Gençlik ve Spor Çalışma Grubu, Mart ayında ikinci kez toplanarak “İmar planlarında yer alan bisiklet yollarının görüşülmesi” ile “7’den 77’ye Köyüm Bisiklete Biniyor” etkinliğini görüştü.

Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda Gençlik ve Spor Çalışma Grubu Başkanı Recep Şengün moderatörlüğündeki toplantıya Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Nurettin Tonguç, Konyaaltı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Batı ile çalışma grubu üyeleri katıldı. Tonguç, toplantının başında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin akıllı kavşak projeleri ve pandemi sürecinde toplu taşımada yaptıkları hijyen çalışmalarıyla ilgili sunum yaptı.

‘KENT ADINA GÜZEL ÖNERİLER’

Gençlik ve Spor Çalışma Grubu Başkanı Recep Şengün, Kaleiçi, Kapalı Yol ve raylı sistem yollarının bisiklet ortak kullanımına açılması ve kent merkezinde uygun alanlara bisiklet otoparkları oluşturulması taleplerini Büyükşehir Belediyesi’ne ilettiklerini söyledi. Kendisinin de bir bisiklet kullanıcısı olduğunu belirten Nurettin Tonguç, “kent adına güzel öneriler” diyerek Kent Konseyi’ne teşekkür etti ve bu önerileri uygulamak için gerekli adımları atacaklarını söyledi.

Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt da ulaşım planlarında bisiklet yollarına yer verilmediğini belirterek, “Antalya’daki ulaşım planlarında bütüncül bir bisiklet yolu ne yazık ki göremiyoruz. Her yönetim bir parça bisiklet yolu yapıyor. Yeni gelen yönetim bu yolu ya değiştiriyor ya da kaldırıyor. Geçmişten gelen politikalar böyle devam ediyor. Antalya’da bisiklet kullanıcı sayısı fazla ancak bisiklet maalesef bir ulaşım aracı olarak görülmüyor” dedi.

BİSİKLET YOLLARI PROJELERİ

En son 2015’te hazırlanan ulaşım ana planında bisiklete yer verildiğini kaydeden Nurettin Tonguç, dünyadaki uygulamalarda da araç yolundan ayrı bisiklet yolları yapılmadığını ifade ederek, “Antalya’da yeni açılan yollarda ayrı bisiklet yolları yapılıyor. Örneğin Rauf Denktaş Caddesi’nde bisiklet yolu yapıldı. Ancak kent merkezindeki mevcut yollara ayrı bölünmüş bir bisiklet yolu uygulama şansınız pek yoktur. Bence buna gerek de yok. Araç yolunda bisiklet kullanımına alışılmalı” diye konuştu.

Antalya genelinde bisikletle ilgili projelere önem verdiklerini de vurgulayan Tonguç, kent merkezi ve Alanya-Gazipaşa arasında uygulayacakları projelerle ilgili şu bilgileri verdi: “Hayvanat Bahçesi-Sur Yapı-Zeytin Park ve Otogar güzergahında bir bisiklet yolu yapacağız. Daha sonra bu yolu Akdeniz Üniversitesi’ne kadar ulaştıracağız. Alanya-Gazipaşa arasındaki 16 kilometrelik eski sahil yolunu 2 ilçe belediyesiyle birlikte bisiklet yolu yapıyoruz. Bu bisiklet turizmi için de ses getirecek bir projedir. Alanya, Gazipaşa, Manavgat, Gündoğmuş bisiklet turizmi için önemli bir destinasyon. Bisiklet turizmi bu bölgede en üst seviyeye geldi.”

7’DEN 77’YE KÖYÜM BİSİKLETE BİNİYOR ETKİNLİĞİ

Toplantıda Antalya Kent Konseyi ile Konyaaltı Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “7’den 77’ye Köyüm Bisiklete Biniyor” etkinliği de görüşüldü. Konyaaltı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Batı, Başkan Muhittin Böcek’in Konyaaltı Belediye Başkanı olduğu dönemde başlanan projenin 2019 yılına kadar 5 kez yapıldığını ifade eden Batı, geçen yıl bu etkinliği pandemi nedeniyle gerçekleştiremediklerini söyledi. Batı, Çakırlar Pazarı’ndan başlayıp Gökçam İlkokulu’nda tamamlanan 12 kilometrelik parkuru kapsayan bisiklet etkinliğini pandemi koşullarının izin vermesi halinde Mayıs ayında yapmayı planladıklarını açıkladı.

You May Also Like

KÖYÜM BİSİKLETE BİNİYOR

ANTALYA KENT KONSEYİNDEN SPORU VE SPORCUYU COŞTURAN MİLOŞ VE ALİ DAYI’YA VEFA…

Gençlik ve Spor Çalışma Grubu’nda Divan Seçimleri Yapıldı

Gençlik ve Spor Çalışma Grubu Şubat ayı toplantısını yaptı