‘Türk sineması desteklenmeli’

Antalya Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu, Kasım ayı ikinci toplantısını Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda yaptı. Yavuz Ali Sakarya başkanlığındaki toplantıya Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, ANSET İdari ve Mali İşler Müdürü ile ve Kepez Belediyesi yetkilisi katıldı. Yıllık çalışma programına temel olacak konular görüşülerek, az sayıda ama uygulanabilir etkinlikler üzerinde durulması, proje önerilerinin de mantıklı ve sürdürülebilir öneriler olmasına dikkat edilmesi istendi.

Kasım ayı içinde kent çapında düzenlenen kültür ve sanat etkinliklerine yönelik olarak bilgilendirme yapılarak, bir sonraki 15 gün içinde yer alan etkinliklere ilişkin de bilgilendirmeler yapıldı. Katılımcı üyelere, etkinliklerin adları, saatleri ve yapıldıkları mekanlar hakkında gerekli bilgiler verildi. 56. Altın Portakal Film Festivali’ne yönelik genel değerlendirme yapılarak, “Bozkır” filminin pek çok ödül aldığını, bunu hak ettiğini, Türk sinemasının desteklenmesinin uygun olduğu, ama ödüllerin çoğunun tek bir filme verilmesinin eleştirilere neden olduğu, yönetmeliğe uygunluğunun tartışılması gerektiği, daha çok sayıda filmin, ya da filmlere emeği geçenlerin değerlendirilmesi, ödüllendirilerek teşvik edilmesi gerektiği ifade edildi.

Behlül Dal’ın kente müze yapmak üzere bağışladığı eserlerden hareketle bir sinema müzesi, sinema arşivi oluşturulması, Behlül Dal’ın tez konusu yapılması, halk jürisi olması ve kültür-sanat grubunun da bu jüride yer alması, sinema okulu ve sinema hafızası oluşturulması, Altın Portakal ödüllü filmlerin bir sıra ile Kaleiçi’nde örneğin Oscar sinemasında haftada bir filmin değiştirilerek oynatılması, filmlerin yorumlanmasının sinemaya sahip çıkma açısından önemli olduğu vurgulandı, açık hava sineması ve gösterimleri ile sinemanın köylere, mahallelere, kırsal kesime ulaştırılmasının önemi vurgulandı. Sümer Tilmaç anısına bir Yeşilçam sokağı ve bu doğrultuda sanatçılar sokağı oluşturulması önerildi.

10 Kasım haftasında Selanik’te bulunan Kültür ve Sanat Grubu üyesi Güven Lüleci tarafından oradaki izlenimlerini ve duygu yoğunluğunu dile getirdi.

Yıllık etkinlik programına göre üzerinde durulacak konular, konu başlıkları ve projeler üzerinde görüşme açıldı, toplantıya katılım sağlayan belediye yetkililerine gerekli açıklamalar yapıldı ve işbirliği önerisinde bulunularak kent adına ortak çalışma kararı alındı.

 

 

 

You May Also Like

GİRAY ERCENK, “ZAMANIN AYAK İZİNDE ANTALYA”

Kültür ve Sanat Çalışma Grubu “Sinema Müzesi” Gündemiyle Toplandı

Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Mart Ayı İkinci Toplantısında Karaalioğlu Parkında İncelemelerde Bulundu

Kültür ve Sanat Çalışma Grubu’nda Olbia Sosyal Özek sunumu