Kültür ve Sanat Çalışma Grubu’na Nekropol Müzesi ve Kültür Merkezi sunumu

Antalya Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu, Ocak ayı 2’nci toplantısını “Doğu Garajı Nekropol Müzesi ve Kültür Merkezi” gündemiyle yaptı. Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Yavuz Ali Sakarya moderatörlüğünde yapılan toplantıya kurum ve kuruluş temsilcileri ve üyeler katıldı. Toplantıya katılan Antalya Büyükşehir Belediyesi temsilcileri Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi projesiyle ilgili bilgi verdi.

KÜLTÜR SANATA KATKI

Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür, projenin Kültür Merkezi bölümünde kültür sanatla ilgili nasıl bir hayallerinin olduğunu anlattı. Özgür, Kültür Merkezi’nde yapılan 650 kişi kapasiteli sahnede tiyatro oyunları sahneleyeceklerini ve özel tiyatroları da bu sahneyi ücretsiz olarak kullanmalarını sağlayacaklarını ifade etti. Bu projeyle Antalya’da sezonda 20 olan oyun sayısını 100’ün üzerine taşımayı hedeflediklerini kaydeden Özgür, kentin kültür sanat yaşamına önemli bir katkı sağlayacaklarını söyledi.

NEKROPOL MÜZESİ

Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdür Vekili Mehmet Şengül de Nekropol Müzesi ile ilgili bilgi verdi. Nekropol alanının 2008 yılında yapılan kazı sırasında ortaya çıktığı, Nekropol Müzesi’nin 9 bin metrekarelik alanda kurulu olduğu, 846 mezarın ortaya çıktığı ve 10 binin üzerinde insana ait iskelet bulunduğu belirtildi. Bu alanda kurulan Nekropol Müzesi’nin koruma-kullanma bakımından örnek oluşturacağı da vurgulandı.

ÖNERİLER SUNULDU

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’ndan Mimar Funda Beşikçioğlu ise Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi ile ilgili teknik bilgiler verdi. 30 bin metrekarelik alanda 72 bin metrekarelik inşaat alanı olduğu, 575 araçlık otopark, 288 stant, kültür merkezi ve açıkhava müzesi bulunduğu kaydedildi. Büyükşehir Belediyesi temsilcilerine verdikleri bilgiler için teşekkür eden çalışma grubu üyeleri, bu alanın kültür sanat ve açıkhava müzesi kullanımına yönelik önerilerde bulundu.

 

 

You May Also Like

KÜLTÜR VE SANAT ÇALIŞMA GRUBU ŞUBAT AYI TOPLANTISINI YAPTI

KÜLTÜR VE SANAT GRUBU 2024 YILININ İLK TOPLANTISINI YAPTI

Kadın Meclisi ve Kültür Sanat Çalışma Grubu’ndan Ortak Panel

KÜLTÜR VE SANAT GRUBU KASIM AYI TOPLANTISI YAPILDI