Kültür ve Sanat Çalışma Grubu’nda ‘Eserler ait olduğu yerde güzeldir’ sunumu

Antalya Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Şubat ayı toplantısında yurtdışına kaçırılan tarihi eserlerin ait oldukları yere geri getirilmesi için başlatılan kampanyayla ilgili sunumla yapıldı. Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Yavuz Ali Sakarya moderatörlüğünde Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege ve çalışma grubu üyeleri katıldı. ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, toplantıda Antalya’dan yurtdışına kaçırılan tarihi eserlerin geri getirilmesiyle için başlattıkları kampanyayla ilgili bilgi verdi.

20 BİN İMZA AŞILDI

Üyelere Antalya’dan yurtdışına kaçırılan tarihi eserlerin kente geri getirilmesi için ATAV’ın change.org sitesinde sürdürdüğü imza kampanyasıyla ilgili kartpostal da dağıtıldı. 2019’da başlatılan ve 20 bin imzayı aşan “Eserler ait olduğu yerde güzeldir” kampanyasında daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimleriyle geri getirilen ve Antalya’da sergilenen Elmalı Definesi, Yorgun Herakles, Herakles Lahdi ve Yüzyılın Definesi Elmalı Sikkeleri olmak üzere 4 tarihi esere de yer veriliyor.

İadesi talep edilen 8 eser ve eserlerin bulundukları müzeler ise şöyle: Nereidler Anıtı (Britanya Müzesi), Harpy Anıtı (Britanya Müzesi), Payava Lahdi (Britanya Müzesi), Ksanthos F,G, H Anıtı (Britanya Müzesi), Trysa Heroonu (Viyana Sanat Tarihi Müzesi), Myra Kaya Mezarlarından bir çocuk kabartması (Atina Müzesi), Perge’den bir Thyke Heykeli (Belçika), Sion Definesi (Washington, Dumbarton Oaks Arkeoloji Entitüsü – ABD).

‘GAVURUN TAŞI, GİDERSE GİTSİN ANLAYIŞI DEĞİŞMELİ’

Devam eden imza kampanyasına destek isteyen Yeliz Gül Ege, bilinçlenmeye önem verdiklerini ve okullarda çocuklara eğitim vermek amacıyla yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Bu gavurun taşı, giderse gitsin” anlayışının değişmesi gerektiğini söyledi. Tarihi eser kaçakçılığında büyük paraların döndüğü de ifade edilirken, bilinçlendirme çalışmalarının ve verilen mücadelelerin önemli olduğu anlatıldı. Üyelerin sorularının da yanıtlandığı toplantının ardından Yeliz Gül Ege’ye sunumu için teşekkür eden Yavuz Ali Sakarya, Antalya Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu’nun bu konuda neler yapabileceği sorusunu yönelterek, öneriler doğrultusunda kampanyaya destek vereceklerini kaydetti.

You May Also Like

KÜLTÜR VE SANAT GRUBU 2024 YILININ İLK TOPLANTISINI YAPTI

Kadın Meclisi ve Kültür Sanat Çalışma Grubu’ndan Ortak Panel

KÜLTÜR VE SANAT GRUBU KASIM AYI TOPLANTISI YAPILDI

KÜLTÜR VE SANAT GRUBU EYLÜL AYI TOPLANTISI YAPILDI