Kültür ve Sanat Çalışma Grubu’nda ‘Köy Enstitüleri’ sunumu

Antalya Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Nisan ayı toplantısı yapıldı. Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Yavuz Ali Sakarya moderatörlüğünde Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya çalışma grubu üyeleri katıldı. Toplantıda Süleyman Bulut, Antalya’da karşılaştığı kaldırım işgalleri, trafik ve çevreyle ilgili olumsuzlukları yansıtan fotoğraflara ilişkin bir sunum yaptı.

EĞİTİM ALANINDA YAPILAN HİZMETLER

Daha sonra Yavuz Ali Sakarya tarafından ‘Köy Enstitüleri’ ve ‘Karanlıksokağı Ak Eden Aksu’ konulu sunumlar gerçekleştirildi. 17 Nisan 1940 tarihinde kurulan köy enstitülerinin kuruluş yıldönümü kapsamında yapılan sunumda Mustafa Kemal Atatürk’ün “Köylü ulusun efendisidir” sözünün nereden geldiğine atıfta bulunularak Milli Eğitim Bakanı olarak ülkeye büyük katkıları olan Hasan Ali Yücel ve köy enstitülerinin mimarı olarak bilinen İsmail Hakkı Tonguç’un eğitim alanında yaptıkları hizmetler anlatıldı.

‘KÖY ENSTİTÜLERİ BU ÜLKENİN GURURUDUR, ONURUDUR’

Türkiye’nin eğitim ve uygarlık alanında dünya literatürüne giren tek eserinin köy enstitüleri olduğunu vurgulayan Yavuz Ali Sakarya, “Köy enstitüleri bu ülkenin gururudur, onurudur. Köy enstitüleri kapatılmasaydı bugün okulsuz köy ve cehalet olmazdı” dedi. Aksu Köy Enstitüsü’ne ilişkin fotoğrafların da yer aldığı sunum, katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

 

You May Also Like

KÜLTÜR VE SANAT ÇALIŞMA GRUBU ŞUBAT AYI TOPLANTISINI YAPTI

KÜLTÜR VE SANAT GRUBU 2024 YILININ İLK TOPLANTISINI YAPTI

Kadın Meclisi ve Kültür Sanat Çalışma Grubu’ndan Ortak Panel

KÜLTÜR VE SANAT GRUBU KASIM AYI TOPLANTISI YAPILDI