Kültürel Miras Çalışma Grubu ‘Anydros-Eudokias’ ve Pil Fabrikası gündemiyle toplandı

Antalya Kent Konseyi Kültürel Miras Çalışma Grubu Haziran ayı 2’nci toplantısını gerçekleştirdi. Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda Kültürel Miras Çalışma Grubu Başkanı Selda Baybo moderatörlüğünde yapılan toplantıya çalışma grubu üyeleri katıldı. Toplantı Düzlerçamı Evdirhan yakınlarında bulunan Anydros-Eudokias Antik Kenti ve Antalya Pil Fabrikası gündemiyle yapıldı.

ANYDROS-EUDOKİAS ANTİK KENTİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden Antalya Kent Konseyi’ne gönderilen Anydros-Eudokias Antik Kenti kalıntılarının da yer aldığı Evdirhan Koruma Amaçlı İmar Planı ve plan paftaları görüşülürken bu alandaki yapılaşmanın önlenmesi gerektiği de ifade edildi. Prof. Dr. Ahmet Vedat Çelgin’in 2008 yılında bu alanla ilgili yazdığı “Anydros-Eudokias Suyla hayat bulan, insan eliyle yok olan bir kültür mirası ve düşündürdükleri” başlıklı makalesi de toplantıda ele alındı. Anydros-Eudokias Antik Kenti 1 ve 3’üncü Derece Arkeolojik Sit alanına ait 1997’den başlayarak günümüze dek alınmış kararların istenmesine dönük Antalya Koruma Bölge Müdürlüğü’ne yazı yazılması kararlaştırıldı.

ALANIN TAMAMI KORUNSUN

Kültürel Miras Çalışma Grubu’nun bir diğer gündem maddesi ise Antalya Pil Fabrikası oldu. Konuyla ilgili değerlendirmeler yapılırken, alanın bir bütün olarak korunmasının sağlanmasına yönelik adımların atılması önerildi. Pil Fabrikası alanıyla ilgili hazırlanan taslak raporun son şeklinin verilerek ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilmesine karar verildi.

 

You May Also Like

KÜLTÜREL MİRAS ÇALIŞMA GRUBU MAYIS AYI TOPLANTISINI YAPTI

KÜLTÜREL MİRAS ÇALIŞMA GRUBU ARALIK AYI TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Antalya Kent Konseyi ANPİL için bütüncül koruma istedi

3 çalışma grubu Döşemealtı’ndaki antik kalıntılar için buluştu