Kültürel Miras Çalışma Grubu’nda 3 önemli gündem

Antalya Kent Konseyi Kültürel Miras Çalışma Grubu Şubat ayı toplantısını gerçekleştirdi. Kültürel Miras Çalışma Grubu Başkanı Selda Baybo moderatörlüğünde yapılan toplantıya çalışma grubu üyeleri katıldı. Çalışma Grubu üyesi Doç. Dr. Tuğba Örmecioğlu tarafından ‘Antalya’nın Sanayileşmesi’ konulu bir sunum yapıldı. Geç Osmanlı, Erken Cumhuriyet ve Kooperatifleşme olmak üzere 3 dönem halinde Antalya’daki sanayileşme anlatıldı. Dönemlere ilişkin fabrika sayıları, üretim alanları, ihracat çalışmaları ve sanayinin kente yayılış biçimi hakkında da bilgi verildi.

ANTALYA PİL FABRİKASI SUNUMU

Kültürel Miras Çalışma Grubu Başkanı Selda Baybo da geçen aylarda ziyaret edilen Antalya Pil Fabrikası alanına ait fotoğraflarla bir sunum yaptı. Antalya Pil Fabrikası alanının Millet Bahçesi yapılmak üzere TOKİ’ye devredildiğine ilişkin haberlerin basında yer aldığı da hatırlatıldı. Sunumda yurtdışından Almanya Ruhr Bölgesi Endüstri Kültürü Rotası, Danimarka ve yurtiçinden Santral İstanbul, Sekapark İzmit, Müze Gazhane örnekleri gösterilerek, eski endüstri bölgelerinin nasıl müze veya sergi alanlarına dönüştürüldüğü anlatıldı.

‘FABRİKALAR ÖNEMLİ BİR KÜLTÜR OLUŞTURDU’

Antalya Koruma Kurulu eski Müdürü Mimar Bülent Baykal, çalışma grubu olarak Pil Fabrikası alanıyla ilgili yapılan inceleme gezisi ve bu sunumlarla bilgi sahibi olduklarını belirterek, bu aşamadan sonra bir rapor hazırlanarak Pil Fabrikası alanındaki binaların ve alanının korunarak ilgili kurumlara gönderilmesinin yararlı olacağını söyledi. Baykal, bu fabrikaların insanlara sadece iş ve aş sağlamadığını önemli bir kültür oluşturduğunun da görüldüğünü ve bu kültürün korunması gerektiğini vurguladı.

ERYMNA ANTİK KENTİ DE GÖRÜŞÜLDÜ

Toplantıda Antalya’nın İbradı ilçesi sınırlarında bulunan Erymna Antik Kenti ile ilgili kamuoyuna yansıyan haberler de ele alındı. Çalışma Grubu Başkanı Selda Baybo, Erymna Antik Kenti ile ilgili elde ettikleri bilgi ve belgelere göre üyelere bilgi verdi. Söz konusu alanın 2003 yılında Antalya Koruma Kurulu tarafından 1. Derece Sit Alanı ilan edildiğini, Ebubekir Cantez adlı yurttaşın açtığı dava sonucunda sit derecesinin 1’den 3’e düşürüldüğü anlatılırken, Koruma Kurulu’nun 2003/6059 sayılı kararı için hazırlanan uzman raporu ve bu rapordaki fotoğrafların talep edilmesine karar verildi.

 

 

You May Also Like

KÜLTÜREL MİRAS ÇALIŞMA GRUBU ARALIK AYI TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Antalya Kent Konseyi ANPİL için bütüncül koruma istedi

3 çalışma grubu Döşemealtı’ndaki antik kalıntılar için buluştu

Kültürel Miras Çalışma Grubu Antalya Koruma Kurulu’na başvuracak