Kültürel Miras Çalışma Grubu’nda Evdirhan’daki yapılaşma ele alındı

Antalya Kent Konseyi Kültürel Miras Çalışma Grubu, Nisan ayı toplantısını gerçekleştirdi. Kültürel Miras Çalışma Grubu Başkanı Selda Baybo moderatörlüğünde Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya çalışma grubu üyeleri katıldı. Selda Baybo, Kültürel Miras Çalışma Grubu oluşumunun geçen ay yapılan Antalya Kent Konseyi Genel Kurulu’nda onaylandığını ve artık resmen faaliyetlere başladığını açıkladı. Baybo, bugünkü toplantıda görüşülmesine karar verilen Saat Kulesi restorasyonuyla ilgili bilgi vermek üzere davet yazısı yazdıkları Vakıflar Bölge Müdürlüğü temsilcisinin bu ay katılamayacağı, bir sonraki toplantıya katılabileceğinin bildirildiğini açıkladı.

FOTOĞRAFLI SUNUM

Toplantıya katılan Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gül Işın, Antalya’nın Döşemealtı ilçesi sınırlarında yer alan Evdirhan’daki tarihi kalıntılarla ilgili bir sunum yaptı. Bölgede 1 ve 3’üncü derece sit kararı olmasına rağmen son yıllarda yoğun şekilde villa inşaatı yapıldığını belirten Prof. Dr. Gül Işın, yapılaşmaya ilişkin fotoğraflar sundu.

‘İNŞAAT ÇALIŞMALARI DAHA HASSAS İLERLEMELİ’

Evdirhan’ın Termessos Antik Kenti’ne kadar uzandığını ifade eden Işın, alandaki tarihi kalıntıların inşa edilen evlerin bahçelerinde kaldığını, hatta inşaat atıklarından oluşan molozların arasında bile tarihi kalıntıların görülebileceğini vurguladı. Bu alanla ilgili inşaat faaliyetlerinin hızla ilerlediğine dikkat çeken Gül Işın, “Bu inşaat çalışmaları daha hassas bir şekilde ilerlemeli ve buradaki miras korunmalı” dedi.

GÖRÜŞÜLEN DİĞER KONULAR

Toplantıda daha önce hazırlanıp ilgili kurumlara gönderilen Erymna Antik Kenti raporu ile Kaleiçi raporu ve Antalya Pil Fabrikası ile ilgili gelişmeler de görüşüldü. Kültürel Miras Çalışma Grubu’nun çalışma alanları, çalışma ilkeleri, davet edilecek kurum temsilcileri ve üyelerle ilgili ilke kararı belirlenmesine ilişkin karar alındı.

 

You May Also Like

KÜLTÜREL MİRAS ÇALIŞMA GRUBU ARALIK AYI TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Antalya Kent Konseyi ANPİL için bütüncül koruma istedi

3 çalışma grubu Döşemealtı’ndaki antik kalıntılar için buluştu

Kültürel Miras Çalışma Grubu Antalya Koruma Kurulu’na başvuracak