Kültürel Miras Çalışma Grubu’nun gündemi yoğun

Antalya Kent Konseyi Kültürel Miras Çalışma Grubu Nisan ayı toplantısı yapıldı. Kültürel Miras Çalışma Grubu Başkanı Selda Baybo moderatörlüğünde Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya kurum temsilcisi olan çalışma grubu üyeleri katıldı. Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt da toplantıya katılarak, geçen ay yapılan Antalya Kent Konseyi Genel Kurulu’nda, Kültürel Miras Çalışma Grubu’nun kuruluşunun onaylandığını hatırlatarak, gruba temsilci görevlendirmeleri için ilgili kurumlara yazı yazıldığını açıkladı.

GÖRÜŞÜLEN KONULAR

Toplantıya yeni katılan üyelere Kültürel Miras Çalışma Grubu Başkanı Selda Baybo tarafından geçen sürede yaptıkları toplantılarda ela aldıkları konularla ilgili bilgilendirme yapıldı. Geçen toplantılarda görüşülen Millet Bahçesi yapılacağı açıklanan Pil Fabrikası alanı, Kaleiçi’nde kamulaştırılması önerilen yapılar, SİT derecesinin değiştirilmesi talebiyle gündeme gelen Erymna Antik Kenti, yeni projelerin uygulanacağı belirtilen Narenciye Bahçesi ve Sinan Değirmenleri ile ilgili katılımcılar arasında görüş alışverişi yapıldı.

SAAT KULESİ DE GÜNDEMDE

Antalya Kent Konseyi tarafından ilgili bakanlıklara yazılan Erymna Antik Kenti ve Pil Fabrikası alanlarıyla ilgili kurumlardan gelen cevap yazıları da toplantıda görüşüldü. Sivil toplum örgütü ve meslek odalarının Cumhuriyet mirası, kırsal miras ve endüstriyel miras gibi önemli konuları gündemlerine almasıyla Antalya Koruma Kurulu’nun da bu konuları gündemine taşıyabileceği ifade edildi. Kalekapısı’ndaki Saat Kulesi’nde yapılan restorasyon çalışmasının bir sonraki toplantıda gündeme alınmasına karar verildi.

 

You May Also Like

KÜLTÜREL MİRAS ÇALIŞMA GRUBU ARALIK AYI TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Antalya Kent Konseyi ANPİL için bütüncül koruma istedi

3 çalışma grubu Döşemealtı’ndaki antik kalıntılar için buluştu

Kültürel Miras Çalışma Grubu Antalya Koruma Kurulu’na başvuracak