‘Merkezi ve yerel yönetimler koordineli çalışmalı’

Deprem gündemiyle toplanan Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu, deprem bölgesinde yaşananlar ve Antalya’ya gelen depremden etkilenen yurttaşlara yönelik yardımları görüştü. Yaşanan eksiklik ve koordinasyonsuzluğun giderilmesi gerektiği vurgulandı.

 Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Şubat ayı olağan toplantısını deprem gündemiyle gerçekleştirdi. Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt moderatörlüğünde yapılan toplantıda, Maraş merkezinde 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan ve 10 ilde yıkıma neden olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler ve ardından başlatılan yardımlar görüşüldü. Toplantıda depremler sırasında ve sonrasında yapılan arama kurtarma çalışmaları ile toplanan yardımların yerine ulaştırılması konusunda yaşanan koordinasyonsuzluğa işaret edilerek, bu koordinasyonsuzluğun giderilmesi konusunda baskı oluşturulması gerektiği vurgulandı.

‘ŞİMDİ DE DEPREM GERÇEĞİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

Türkiye’nin önce Covid-19 salgını, ardından orman yangınları, taşkınlar ve ekonomik sorunlar gibi önemli sıkıntıları art arda yaşadığını hatırlatan Semanur Kurt, “Şimdi de deprem gerçeğiyle karşı karşıyayız. Depreme hazırlık ve zamanında müdahale konusunda yeterli olduğumuz söylenemez. Adeta bir kabusu yaşıyoruz. Halk büyük bir fedakarlıkla ve öngörüyle depremin yaralarını sarmak için adeta birbiriyle yarışıyor. Bu çok iyi bir şey. Ancak kamu kurum ve kuruluşları zamanında ve yeterli müdahaleleri maalesef yapamadı. Böylesi bir zamanda oy kaygısı gütmeden merkezi ve yerel yönetimlerin koordineli bir şekilde çalışması gerekir. Antalya’nın depreme hazır olması için bugüne kadar her türlü uyarılar yapıldı, bir yol alınmadı. Bundan sonra da deprem konusu gündemde tutularak kamuoyu oluşturmaya devam edilecektir” dedi.

‘PSİKOLOJİK DESTEK ÇALIŞMALARI BAŞLATILMALI’

Depremden etkilendiği için Antalya’ya yerleştirilen yurttaş sayısının resmi açıklamalara göre 72 binin üzerinde olduğunu hatırlatan Semanur Kurt, “Bu sayı kendi imkanlarıyla gelen kişilerle belki daha fazla olabilir ve önümüzdeki günlerde artabilir. Antalya’ya geçici olarak yerleştirilen depremden etkilenen yurttaşların bir kısmı burada kalmak isteyecektir. Dolayısıyla Antalya’da sağlık, eğitim ve istihdam gibi konulara da şimdiden hassasiyetle yaklaşılması gerekir. Çocuk, engelli ve yaşlılar başta olmak üzere depremden etkilenenlere yönelik psikolojik destek çalışmaları başlatılmalıdır” diye konuştu.

2 AYRI KOMİSYON KURULDU, RAPORLAR HAZIRLANACAK

Yürütme kurulu üyeleri de deprem ve yardımlar konusunda görüşlerini dile getirerek, önerilerini sıraladı. Toplantıda hem bölgede yaşanan deprem hem de Antalya’da yaşanabilecek olası depreme hazırlık için neler yapılabileceğine ilişkin rapor hazırlamak amacıyla ilgili teknik gruplardan bir komisyon oluşturulmasına karar verildi. Bu komisyon kısa, orta ve uzun vadeli öneriler hazırlayacak. Ayrıca depremden etkilenen yurttaşların psikolojik ve fizyolojik ihtiyaçlarının karşılanması için neler yapılabileceği konusunda ilgili grupların çalışacağı ayrı bir komisyon oluşturulması ve bu komisyonun da rapor hazırlaması kararlaştırıldı.

Yürütme Kurulu toplantısına katılan turizmciler de oluşturdukları gönüllü platformda depremden etkilenen yurttaşlar için topladıkları ayni yardımların yerine ulaşması ve bu yurttaşların barınma sorunlarının çözümü konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

You May Also Like

ANTALYA KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA”

“İLKESEL VE ETİK DEĞERLER”           

YÜRÜTME KURULU EYLÜL AYI TOPLANTISI YAPILDI

Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu Akdeniz Üniversitesinde Toplandı