Yürütme Kurulu’ndan pandemi önerileri

Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Türkiye’de ve Antalya’da etkisini sürdüren Korona virüs salgınıyla alınması gereken önlemlerle ilgili önemli öneri kararları aldı. Yürütme Kurulu, salgınla mücadele kapsamında 21.07.2020 tarihli toplantısında özellikle yaz aylarında iklim, coğrafi ve nüfus yoğunlukları dikkate alınarak mevcut uygulamaların gözden geçirilerek yeni tedbirlerin gerektiği görüşüne varıldı. Toplantıda alınan kararlar şöyle:

Turizm mevsiminin açılmasıyla birlikte turizm tesisleri pandemi sürecine adapte olmuş, gerekli önlemlerini ve sertifikalarını almışlardır. Ancak kent yaşamında turizm tesislerine paralel duyarlılığın olmadığı görülmektedir. Örneğin Maske takımı son derece düşüktür. Restoran, kafe ve bar vb. yerlerde gerek bakanlığın gerekse il hıfzıssıhha kurullarının kararlarına uyulmamaktadır. (Personelin maske takımı, hijyen kurallar, tek kullanımlık araç gereç vb.) Bu konuda yeterli denetimin yapılmadığı görülmektedir.

65 yaş üstüyle ilgili sokağa çıkma serbestliğinde hava sıcaklığının 35-40 derece, nem oranının % 70 ile 85 arasında olmasına rağmen değişiklik yapılmamıştır.

Turizm mevsimiyle birlikte kente gelen yerli, yabancı turistlerle yerli halka farklı uygulamalar yapılmaktadır. Şöyle ki 65 yaş üstü bir turist sokağa çıkabilmekte iken yerli turiste saat 20 .00 den sonra kısıtlama uygulanmaktadır.

Bu nedenlerle;

  • Kent merkezinde maske takma zorunluluğunun getirilmesini, yerel yönetimlerin ücretsiz maske dağıtımı yapmasının sağlanmasını,
  • 65 yaş üstü yaşlıların iklim şartlarına uygun hale getirilmesini,
  • Toplu yaşam alanlarının denetimlerinin sıkılaştırılmasını,
  • 65 yaş üstü sokağa çıkma kısıtlamasında yerli – yabancı turist ayrımının kaldırılmasını,
  • İl Pandemi Kurullarında diğer bazı kentlerde olduğu gibi Antalya’ da da başta Kent Konseyi olmak üzere ilgili STK ve meslek odalarının da katılımının sağlanması gerekmektedir.

You May Also Like

ANTALYA KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA”

“İLKESEL VE ETİK DEĞERLER”           

YÜRÜTME KURULU EYLÜL AYI TOPLANTISI YAPILDI

Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu Akdeniz Üniversitesinde Toplandı