‘Phaselis ender değerlerimizdendir, korunmalıdır!’

Antalya Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, yapılaşma iddialarıyla ilgili gündeme gelen Phaselis Antik Kenti’nin tarihi ve doğal dokusuyla ender değerlerden biri olduğuna işaret ederek, alanın korunması gerektiği yönünde uyarıda bulundu.

Antalya Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı statüsündeki Phaselis Antik Kenti ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Yapılaşma iddialarıyla gündeme gelen alandaki gelişmelerin yakından takip edildiğinin belirtildiği açıklamada, “Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan dünyaca ünlü Phaselis Antik Kenti’nin 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı statüsündeki koruma alanı içerisinde iki ayrı plaj işletmesi yapma gayretlerini üzülerek takip etmekteyiz” denildi.

2 ÖNEMLİ DEĞER: TARİH VE DOĞA

Phaselis’in tarihi ve doğal konumu itibariyle önemine değinilen açıklamada, şu görüşler yer aldı: “Coğrafya önemlidir. Coğrafya değerlidir. Coğrafyamız üzerindeki bazı kültür varlıkları tarihimize ışık tutmakta iken, bazı doğa harikası bölgelerde can verdikleri biyoçeşitlilik ile doğal zenginliğimizi oluşturmaktadır. Phaselis antik kenti işte bu iki değere birden ev sahipliği yapan ender değerlerimizdendir.”

‘TARİH VE DOĞA BETON DÖKÜLEREK KORUNAMAZ’

Phaselis’te yapılan çalışmaların acilen durdurulması talep edilen açıklamada şöyle denildi: “Yerelde tartışılmadan uygulamaya geçilen bir rapor (Phaselis Ören Yeri Çevre Düzenlemesi) ile bu alanın beton dökülerek, taş döşenerek sıradanlaştırılma hevesi tarihi varlıklarımızı ve doğal zenginliklerimizi hiçe sayan bir tutum olarak değerlendirilmiştir. Tarih ve doğa beton dökülerek, taş döşenerek korunamaz. Yapılanların acilen durdurulması ve alanın doğal haline terk edilmesi hususunda gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.”

 

You May Also Like

Çevre Çalışma Grubu ile Afetler ve Kriz Yönetimi Çalışma Grubu Birlikte Toplantı Yaptı

Çevre Çalışma Grubu Mart Ayı Toplantısını Karaalioğlu Kent Yaşam Parkı İçindeki Çevre Eğitim ve İnovasyon Merkezinde Yaptı

Tarih ve doğa için pedal bastılar

Çevre Çalışma Grubu yeni dönemde ele alınacak konuları görüştü