Suyun Değerini Anlamak: Antalya Kent Konseyi’nin Su Krizi ve İşbirliği Çağrısı

BASIN BÜLTENİ

Suyun Değerini Anlamak: Antalya Kent Konseyi’nin Su Krizi ve İşbirliği Çağrısı

Su, gezegenimizde yaşamı sürdüren temel bir kaynaktır. Okyanuslardan nehir ve göllere kadar, su insan refahı, tarım, sanayi ve ekosistemler için vazgeçilmezdir. Ancak, hayati öneme sahip olmasına rağmen, sürdürülebilir su yönetimi, kıtlık, kirlilik ve su kaynaklarının aşırı kullanımı da dahil olmak üzere birçok zorlukla karşı karşıyadır.

Her yıl 22 Mart’ta kutlanan Dünya Su Günü, bu hayati kaynağın korunması ve insan ve çevre sağlığı için ne kadar önemli olduğunu vurgular. Dünya su günü, sürdürülebilir su yönetimi uygulamalarının benimsenmesi gerekliliğini düşünmek ve dünyanın dört bir yanında suya erişimle ilgili sorunlara ve adil kullanımına dikkat çekmek için bir fırsattır.

Antalya Kent Konseyi olarak, su krizi ile mücadele etmek için farklı sektörler arasındaki birliğin önemli olduğuna inandığımız için bu günü kutluyoruz.

Antalya’daki yaşamın omurgası olan suyu korumak ve adil bir şekilde paylaşmak, iklim değişikliğinin artan etkileri göz önüne alındığında, farklı sektörlerin bir araya gelerek işbirliği ile çözülmesi gerektiğini vurguluyoruz. Bu birliktelik, toplum ve ekosistem üzerinde bütüncül pozitif bir etki yaratacak ve refahı arttıracaktır.

Antalya Kent Konseyi olarak, yapılaşma, maden sahaları ve ormansızlaşma başta olmak üzere su kaynaklarımız üzerindeki tehditlerin ortadan kaldırılması için tüm paydaşlarımızla birlikte çalıştığımızı belirtir, kamuoyunun dikkatine sunarız

Çevre Çalışma Grubu

You May Also Like

ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU 5 HAZİRAN ÇEVRE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

Çevre Çalışma Grubu Mart Ayı Toplantısını Karaalioğlu Kent Yaşam Parkı İçindeki Çevre Eğitim ve İnovasyon Merkezinde Yaptı

Antalya Kent Konseyi’nden Akdeniz fokları için acil çağrı

Çevre Çalışma Grubu yeni dönemde ele alınacak konuları görüştü