Tarım Çalışma Grubu zeytinlikler için toplandı

Antalya Kent Konseyi Tarım Çalışma Grubu, Mart ayı toplantısında zeytinliklerin maden ocaklarına açılmasına olanak veren yönetmeliği görüştü. Tarım Çalışma Grubu Adnan Özçelik moderatörlüğünde yapılan toplantıya kurum ve kuruluş temsilcileri ile çalışma grubu üyeleri katıldı. Toplantıda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanarak 1 Mart 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ele alındı.

Bu değişikliğin kamuoyunda büyük tepki gördüğünü ve açılan dava sonucunda iptal edileceğine inandığını belirten Adnan Özçelik, “Bugüne kadar 6 kez Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne zeytinliklerle ilgili bu değişiklik konusu geldi. Ya tepkiler nedeniyle geri çekildi ya da reddedildi. Antalya Kent Konseyi Tarım Çalışma Grubu olarak bu önemli konuyla ilgili tepkimizi ortaya koyuyoruz” dedi.

Katılımcılar da yönetmelik değişikliğiyle ilgili görüşlerini ifade ederek, zeytinliklerin taş ve maden ocağına feda edilemeyeceğini, zeytinin madenden ülkeye daha büyük katma değer sağladığı vurgulandı. Türkiye’de üretilen ve ihraç edilen zeytin ve zeytinyağına ilişkin bilgiler verilirken, bu alanda ithalat yapılmadığı hatırlatılarak, bu yönetmelikle zeytinliklerin yok edilmesi halinde Türkiye’nin buğdayda olduğu gibi zeytin ve zeytinyağında da yakında ithalata başlayabileceği uyarısında bulunuldu. Konuyla ilgili bir rapor hazırlanarak kamuoyuna duyurulması kararlaştırıldı.

DEREKÖY’DE KÖMÜRE İPTAL KARARI DA GÖRÜŞÜLDÜ

Toplantıda Antalya’nın Korkuteli ilçesine bağlı Dereköy’deki değerli tarım arazisinde kömür ocağı açılmasına ilişkin başlatılan hukuki süreç de görüşüldü. Dereköy’de “ÇED gerekli değildir” raporunun iptaline yönelik Ziraat Mühendisleri Odası’nın açtığı davayla ilgili 14.01.2022, yöre halkının açtığı davayla ilgili ise 16.02.2022 tarihlerinde mahkemeden iptal kararı çıktığı vurgulandı. Dereköy’de verilen ortak mücadelenin sonucunda bir kazanım elde edildiği belirtilerek, tarım alanlarının yok edilmesine karşı girişimlere iyi bir örnek oluşturulduğu ifade edildi.

 

 

You May Also Like

TURİZM ÇALIŞMA GRUBU ARALIK AYI TOPLANTISINI YAPTI

TARIM ÇALIŞMA GRUBU EKİM AYI TOPLANTISINI YAPTI

Kent Konseyi Tarım Çalışma Grubu’ndan zeytinlik raporu

Antalya Kent Konseyi Tarım Çalışma Grubu’ndan ‘üretim planlaması’ vurgusu: Nar gibi hüsran yaşanmasın