Turizm Çalışma Grubu’nda alternatif ürünler değerlendirildi

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu, Haziran ayı toplantısında turizmde alternatif ürünler görüşüldü. Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz moderatörlüğünde yapılan toplantıya TÜRSAB, ATİB, THK, ARO, SAYD, ANTED, TSE temsilcileri ile çalışma grubu üyeleri katıldı. Toplantıda turist yoğunluğuna rağmen bunun şehrin ekonomisine yansımasının sınırlı olduğu ve verimliliğin artırılmasına yönelik görüşler değerlendirildi.

ALTERNATİF TURİZM PROJELERİ

Antalya’ya gelen turistlerin çok düşük oranda bölgeyi gezmesi ekonomik katkının düşük kalmasına vesile olurken, yıllardır bu sorunla büyüyen kentin bu konuda bir çözüm üretememesinin giderek daha büyük mutsuzluklara yol açtığı kaydedildi. Turist sayısındaki başarının turizmden alınan paya katkıya dönüşmesi için geliştirilecek projelerin turizm paydaşlarının ortak fikri olarak desteklenmesinin önemine değinildi. Bu konudaki çeşitli görüşler değerlendirilirken katılımcı Bülent Özüduru’nun alternatif turizm projelerin önerileri dinlendi.

TURİSTİN ŞEHRE KATKISI TARTIŞILDI

Antalya’nın 600 bin yatakla turist yoğunluğunda dünyanın ilk 10 destinasyonundan biri olmasının önemsenmesi gerektiği dile getirilirken, bu yoğunluğun şehre katkısının da sorgulanmasının yararlı olacağı vurgulandı. Gelen turistlerin en fazla 5’te 1’inin bölgeyi gezmesi sadece sıcaklara veya ulaşıma indirgenmemesi gerektiği ifade eden katılımcılar, konunun ciddi olarak irdelenmesi gerektiğini savundu. Ürün çeşitliliği, bölgenin doğal ve kültürel zenginliğinin önemli bir avantaj olmakla birlikte turistlerin bu yöne yönlendirilmesinin çok ağır ilerlediği kaydedildi. Turistlerin AVM’lere gösterdiği ilgiyi Aspendos’a göstermediklerinin de çok net şekilde ortada olduğu belirtildi.

ÇEKİM MERKEZLERİ OLUŞTURMAK

Bu konuda görevin turizm sektörüne düştüğüne işaret edilirken, birçok halkadan oluşan turizm zincirinde bir halkanın kopmasının büyük sonuçlara yol açabileceği uyarısında da bulunuldu. Toplantıda, “Turistten para kazanan herkes bu zincirin bir parçasıdır ve sorumlulukları vardır. Şehrin alternatifleri var ama anlatılmakta zorlanılmaktadır. Bütün suçu ‘her şey dahile’ yıkmak sorumluluktan kaçmak olur. Dünyadaki başarılı örneklerden yola çıkarak, çekim merkezleri oluşturmak ve turistlerin gezmesini sağlamak sektörün her birimi için önemli kazanımdır” görüşleri dile getirildi.

 

You May Also Like

TURİZM ÇALIŞMA GRUBU ARALIK AYI TOPLANTISINI YAPTI

Yeni şoför yetişmiyor, Suriyeli ve Afganlar direksiyon başına geçecek

Pandemi ve savaşın turizme ekonomik yansıması görüşüldü

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu’nun 2022 beklentisi