Uluslararası Mavi Gökyüzü İçin Temiz Hava Günü açıklaması

Antalya Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, Uluslararası Mavi Gökyüzü İçin Temiz Hava Günü ile ilgili basın bildirisi yayımladı. Bildiride, şu görüşlere yer verildi:

“19 Aralık 2019’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 74. oturumunda Uluslararası Mavi Gökyüzü için Temiz Hava Günü düzenleme kararını kabul etmiştir. Bu yıl ilk defa 7 Eylül 2020’de Uluslararası Mavi Gökyüzü için Temiz Hava Günü, Birleşmiş Milletler Çevre Programı öncülüğünde kutlanacaktır.

Temiz hava sağlık, üretkenlik, ekonomi ve çevre için önemlidir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 2019 yılı içerisinde yaklaşık 7 milyon kişi sağlıksız hava sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Temiz Hava Hakkı Platformu’nun verilerine göre, sadece 2017 yılında ülkemizde kirli hava 52 bin kişinin erken ölümüne neden olmuştur. Söz konusu erken ölümler, ülke olarak üretkenliğimize, ekonomimize zarar vermekte ve içinde yaşandığımız ekosistemi olumsuz yönde etkilemektedir.

Hava kirliliği iklim değişikliğini tetiklemekte ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmamızı güçleştirmektedir.

Ulaşımda ve ısınmada fosil yakıtlara olan bağımlılığımız, maalesef uzun dönemde iklim değişikliğine sebep olan başta karbon dioksit olmak üzere sera gazı salınımımızın artmasına yol açmaktadır. Bununla birlikte, kentsel hava kirliliği bölgesel planlamaların gerçekleştirilmesine engel olarak sürdürülebilir kalkınmanın önüne engel teşkil etmektedir: sağlığımız mı ekonomik kalkınma mı çelişkisini ortadan kaldırmalıyız. Ekonomik gelişmeyi sağlığımız için bir tehdit unsuru olmaktan çıkarmalıyız.

Temiz hava dostu alternatifleri doğru değerlendirmeliyiz.

Sanayimizi, yenilenebilir ve temiz hava dostu enerji sistemleriyle güçlendirmeliyiz. Ancak alternatifleri doğru değerlendirmeli, yatırımları sürdürülebilir kılmalı ve sanayimizin gelişmesi için en uygun seçenekleri göz önüne almalıyız. Yerli elektrikli ulaşım araçları ile yerel ve bölgesel ihtiyaçlara cevap verecek modeller geliştirmeye önem vermeliyiz. Tarım ve turizm kaynaklı emisyonların azaltılması için yol haritası oluşturmalıyız.

Etkili hava kalitesi yönetimi için el ele vermeliyiz.

Bölgemizdeki hava kalitesini, bölgemizin dinamiklerini göz önüne alarak iyileştirmeye çalışmalıyız. Böylece, turizmi 12 ay yapabilir, tarımsal ürünleri daha kaliteli yetiştirebilir ve ticareti sürdürülebilir kılabiliriz. Tüm bunları yaparken, doğa ile uyum içerisinde Antalya’daki tüm güzelliklerin tadına varabiliriz.

Mavi bir gökyüzü ve temiz hava için toplumun tüm kesimlerinin bilinçlenmesini sağlamak ve farklı sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamak için tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği ile çalışacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

You May Also Like

KÖYÜM BİSİKLETE BİNİYOR

RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 109. YILINI KUTLUYOR, ŞEHİTLERİMİZİ SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUZ.

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ