Antalya Kent Konseyi’nden Akdeniz fokları için acil çağrı

Antalya Kent Konseyi, nesli tehlike altında olan Akdeniz foklarının korunması için tüm kurumlara “acil destek ve işbirliği” çağrısında bulundu.

 Antalya kıyılarında yaşayan ve nesli tehlike altında olan Akdeniz fokları, insan hareketlerinden olumsuz etkileniyor. Antalya Kent Konseyi, nesli tehlike altında olan Akdeniz foklarının korunması için tüm kurumlara “acil destek ve işbirliği” çağrısı yaptı. Antalya’nın evsahipliği yaptığı biyoçeşitliliğin Türkiye ve dünya için önemini vurgulayan Antalya Kent Konseyi, bu biyoçeşitliliğin korunması için insanlara düşen görevleri de hatırlattı.

‘KORUMAK GÖREVİMİZ’

Antalya Kent Konseyi’nin çağrısında şu ifadeler yer aldı: “Antalya ev sahipliği yaptığı biyoçeşitlilikle ülkemizin göz bebeğidir. Biyoçeşitliliğimizi korumak ve canlıların yaşam alanlarında onları stres altına sokmamak Antalyalı olarak görevlerimizdendir. Ülkemizde sayıları 100 civarında olduğu tahmin edilen Akdeniz fokları da nesli tehlike altında olan türlerdendir. Ne mutlu bize ki bunlardan bazıları Antalya’yı bizler gibi evi olarak görmüş ve falezlerdeki mağaralarımızda yuvalamışlardır.”

TEKNE TURLARI VE GÜRÜLTÜ

Fok balıklarının insan hareketlerinden olumsuz yönde etkilendiğinin kaydedildiği çağrıda, şöyle denildi: “Yakın zamanda yapılan incelemelerde sahillerimizde yaşayan fok balıklarının yaşam alanlarına girildiği, buralara tekne turları düzenlendiği ve yüksek sesli müzik yayını yapıldığı duyumları alınmıştır. Bu durum fok balıkları üzerinde strese sebebiyet vermekte ve yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu olumsuz duruma karşı önlem almak için tüm kurumları acil olarak işbirliğine davet ediyor, halkımızı Antalyalı sorumluluğu ile biyoçeşitliliğimizi tehdit edici faaliyetlerde bulunmamaya ve bize destek olmaya çağırıyoruz.”

 

You May Also Like

ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU 5 HAZİRAN ÇEVRE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

Suyun Değerini Anlamak: Antalya Kent Konseyi’nin Su Krizi ve İşbirliği Çağrısı

Çevre Çalışma Grubu Mart Ayı Toplantısını Karaalioğlu Kent Yaşam Parkı İçindeki Çevre Eğitim ve İnovasyon Merkezinde Yaptı

Çevre Çalışma Grubu yeni dönemde ele alınacak konuları görüştü