Antalya Kent Konseyi’nden ‘Park alanı ticari kullanıma açılmasın’ uyarısı

Konyaaltı Sahili’ndeki özel yapının önündeki yeşil alanın Konyaaltı Belediyesi tarafından düzenlenerek, ticari alanların kullanımına açılacak olmasına Antalya Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu’ndan tepki geldi.

Antalya Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu, Konyaaltı Sahili üzerinde bulunan ve kamuoyunda tartışılan simge yapının ön cephesinde yer alan park alanının ticari kullanıma açılmasıyla ilgili, ilgili kurumları uyardı. Konyaaltı Belediyesi, hizmet binasının yanında bulunan özel yapının ön tarafındaki park alanında düzenleme çalışması başlattı. Belediye ekipleri tarafından yürütülen çalışmalar, park alanının özel yapıya ait ticari alanların açık alan kullanımına açılacağına ilişkin endişe yarattı.

‘KENT VE KIYI SİLUETİNİ BOZUYOR’

İmar ve Planlama Çalışma Grubu üyeleri, devam eden çalışmalarla ilgili yerinde tespitler yaptı. Konuyla ilgili açıklama yapan İmar ve Planlama Çalışma Grubu, “Geçen dönem, Konyaaltı Sahili’nde turizm alanının konut tercihli alana dönüştürülmesi, sağlanan yoğunluk artışı ve serbest kat uygulamasıyla kent ve kıyı siluetini son derece olumsuz etkileyen, mimarisiyle rantın sembolü haline gelen simge yapının önünde bulunan park alanı, Konyaaltı Belediyesi tarafından siteye ait ticari alanların açık alan kullanımı için hazırlanıyor” denildi.

‘KENTLİ TEPKİ GÖSTERİYOR’

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Bilindiği gibi, 2016 yılında Konyaaltı ve Büyükşehir belediyeleri tarafından alınan kararla turizm alanı olan kıyı bandı tercihli konut alanına dönüştürülmüştür. Böylece 6 kilometrelik turizm bandı yüzde 20 daha fazla inşaat hakkı ve serbest kat izniyle kentin ve Konyaaltı siluetinin son derece olumsuz etkileneceği yapılaşmaya açılmıştır. Bu alanda ilk örnek olarak inşa edilen ve kentli tarafından tepkiyle karşılanan ve kentte ‘rantın son simgesi’ haline gelen 20057 ada 4 numaralı yapı önünde bulunan park alanı Konyaaltı Belediyesi tarafından yapının ticari ünitelerinin kullanımı amaçlı düzenlenmektedir.”

YASA VE YÖNETMELİK NEYİ EMREDİYOR?

Konyaaltı düzenlemesi sırasında peyzajı yapılan ve kamusal alan olan parkın yeşil alanının büyük kısmında demir konstrüksiyon inşaatlarının hızla devam ettiğinin vurgulandığı açıklamada, “Konstrüksiyon üzerinin kaplanmasıyla yaklaşık 3500 metrekarelik park alanın büyük kısmı ticari kullanım platformuna dönüşecektir. Yasa ve yönetmelikler park alanlarında: havuz, spor ve oyun alanı, genel tuvalet, pergola yapılabileceğini, 1000 metrekareyi geçen parklarda ise açık alanları dahil taban alanı en fazla yüzde 3’ü olacak büyüklükte inşaat yapılmasını emretmektedir. Bu alanların tamamı kamuya açık olmak zorundadır” ifadelerine yer verildi.

‘ASIL GÖREVLERİ KAZANDIRMAK İKEN…’

Yapılacak düzenlemeyle zaten kıt olan kentteki yeşil alanların bir tanesinin daha üzerinin kapatılacağına işaret edilen açıklamada, “Antalyalı son salgınla yeşil alanın önemini bir kere daha anlamıştır. Bugün o alanları çok daha fazla kullanmaktadır. Yakın gelecekte çok daha fazla yeşil alan ve rekreasyon alanı talebinde bulunacaktır. Esas görevi kamu hizmeti ve kamusal alanların kentliye kazandırılması olan yerel yönetimlerin, özellikle de bu konuda kendilerini ‘halkçı belediye’ olarak tanımlayanların, kente ve kentliye ait bir alanı düzenlerken ve kullanırken çok daha dikkatli olması, mevcut yeşil alanları koruduğu gibi yeni yeşil alanlar oluşturması gerektiğine inanıyoruz” denildi.

‘TÜM KAMUSAL HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ’

Antalya Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu, söz konusu park alanının halkın kullanımına açılması gerektiğini belirterek, şu uyarıda bulundu: “Konyaaltı Belediyesi Yönetim Binası’na komşu, Antalya’ya ve Antalyalılara ait bir parkın onlara sorulmadan ve onların itirazına rağmen rant ile simgesel hale gelen bir yapının 3-4 ticari ünitesi için bir ‘rant parkı’ haline dönüşmesini düşünmek dahi istemiyoruz. Dileğimiz projenin, Antalya ve Antalyalılara ait bir alanın onlara yakışır şekilde ve onların kullanacağı biçimde düzenlenmesidir. Konunun sürekli olarak takipçisi olacağımızı, gerektiğinde tüm kamusal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

You May Also Like

İMAR VE PLANLAMA ÇALIŞMA GRUBU’NUN KENTLE İLGİLİ ÖNCELİKLİ ÖNERİLERİ

ANTALYA KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA”

5 ARALIK KADINA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI VERİLİŞİ GÜNÜNDE KADIN MECLİSİNCE ÇELENK SUNUMU VE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

İMAR VE PLANLAMA ÇALIŞMA GRUBU EKİM AYI TOPLANTISI YAPILDI