Çevre Çalışma Grubu ‘Şehiriçi Ulaşım Problemleri’ gündemiyle toplandı

Antalya Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu’nun “Şehiriçi Ulaşım Problemleri” konulu toplantısında ulaşımla ilgili sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu.

Antalya Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, Aralık ayı toplantısını yaptı. Çevre Çalışma Grubu Başkanı Güray Doğan moderatörlüğünde Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıda “Şehiriçi Ulaşım Problemleri” konusu görüşüldü. Toplantıya Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Nurettin Tonguç ve çalışma grubu üyeleri katıldı. Toplu taşıma ve kentiçi trafik sorunlarının çözümüne ilişkin sunum yapan Nurettin Tonguç, Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımla ilgili yatırımlarıyla ilgili de bilgi verdi.

TOPLU ULAŞIMDA PANDEMİ ETKİSİ

Pandemi sürecinden önce Antalya’nın kent merkezindeki 5 ilçede toplu taşımada günlük 370 bin biniş gerçekleştiğini belirten Tonguç, pandemi yasakları sürecinde bunun 40 binlere indiğini, şu anda ise 220 bin biniş olduğunu açıkladı. Toplu taşıma kullanan insanların pandemi nedeniyle özel araca yöneldiğini kaydeden Tonguç, bu durumun da trafik yoğunluğunu arttırdığını söyledi. Tonguç, Antalya’nın 1 milyon 155 bin araç sayısıyla Türkiye’nin araç yoğunluğu en fazla olan 3’üncü kenti olduğunu vurguladı.

RAYLI SİSTEM 4’ÜNCÜ ETABI KONYAALTI’NA

Kavşaklarda geometrik düzenleme ve akıllı trafik projeleriyle ilgili de bilgi veren Nurettin Tonguç, raylı sistemi Konyaaltı’na ulaştıracak 4’üncü etapla ilgili de proje onayının geldiğini, proje ihale hazırlığının devam ettiğini söyledi. Bisiklet yolları çalışmaları ve toplu taşımada kullanılacak elektrikli otobüslerle ilgili de çalışmaların devam ettiği belirtilen toplantıda, üyeler toplu ulaşım, trafik ve raylı sistemle ilgili soru ve önerilerini dile getirdi. Çevre Çalışma Grubu Güray Doğan, sunumu nedeniyle Nurettin Tonguç’a teşekkür ederken, Antalya’nın nüfusunun arttığını ancak trafikteki araç sayısının nüfustan daha hızlı arttığını belirterek, ulaşımla ilgili önlemlerin geç kalınmadan alınması gerektiğini söyledi.

 

 

You May Also Like

Suyun Değerini Anlamak: Antalya Kent Konseyi’nin Su Krizi ve İşbirliği Çağrısı

Çevre Çalışma Grubu Mart Ayı Toplantısını Karaalioğlu Kent Yaşam Parkı İçindeki Çevre Eğitim ve İnovasyon Merkezinde Yaptı

Antalya Kent Konseyi’nden Akdeniz fokları için acil çağrı

Çevre Çalışma Grubu yeni dönemde ele alınacak konuları görüştü