Çevre Çalışma Grubu’nda ‘İklim değişikliği’ ve ‘Alternatif enerji’ sunumları

Antalya Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu’nda ‘İklim değişikliği’ ve ‘Alternatif enerji’ konulu 2 ayrı sunum yapıldı.

Antalya Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu’nun Nisan ayı toplantısı yapıldı. Çevre Çalışma Grubu Başkanı Güray Doğan moderatörlüğünde Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya çalışma grubu üyeleri katıldı. Toplantıda ‘İklim değişikliği’ ve ‘Alternatif enerji’ konulu 2 ayrı sunum yapıldı. İlk sunum Antalya Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Temiz Enerji Şube Müdürlüğü’nde görevli Çevre Mühendisi Özlem Kılıçarslan tarafından ‘İklim değişikliği’ ile ilgili oldu.

‘ANTALYA OLUMSUZ ETKİLENECEK KENTLERİN BAŞINDA’

İklim değişikliğinin insan faaliyetlerinden dolayı oluşan sera gazlarından kaynaklandığı belirtilen sunumda, Antalya’nın da iklim değişikliğinden en fazla olumsuz etkilenecek kentlerin başında geldiği vurgulandı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin de bir eylem planı hazırladığı ifade edilirken, bu kapsamda ulaşımdan tarıma birçok alanda yapılan çalışmalar anlatıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Matchup Projesi Teknik Asistanı Emine Yiğit ise 2’nci sunumda ‘alternatif enerji’ çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Antalya’da güneş enerjisi potansiyelinin bulunduğu, rüzgar enerjisi potansiyelinin ise tartışmalı olduğu kaydedilirken, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği 11 güneş enerji santralinden elde edilen enerjinin tarımsal üretimde ve farklı alanlarda kullanılarak sağlanan tasarrufa işaret edildi.

‘YEŞİL YAPILAŞMA VE İKLİMSEL KIRILGANLIKLAR’ ÖNERİSİ

Katılımcılar, sunumları için Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin temsilcilerine teşekkür ederken, farklı sorular da yöneltti. Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu Başkanı Güray Doğan, yeşil yapılaşma ve iklimsel kırılganlıklar konularının da sunumlara eklenmesinin ve bu sunumların farklı yaş gruplarına göre videolar halinde kamuoyuyla paylaşılmasının yararlı olacağını söyledi.

 

You May Also Like

ÇEVRE ÇALIŞMA GRUBU 5 HAZİRAN ÇEVRE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

Suyun Değerini Anlamak: Antalya Kent Konseyi’nin Su Krizi ve İşbirliği Çağrısı

Çevre Çalışma Grubu Mart Ayı Toplantısını Karaalioğlu Kent Yaşam Parkı İçindeki Çevre Eğitim ve İnovasyon Merkezinde Yaptı

Antalya Kent Konseyi’nden Akdeniz fokları için acil çağrı