İmar ve Planlama Çalışma Grubu ‘Antalya’nın Kentsel Riskleri’ gündemiyle toplandı

‘Antalya’nın Kentsel Riskleri’ gündemiyle toplanan Antalya Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu’nda sel, deprem, küresel iklim değişikliği ve tarım arazilerinin imara açılması gibi risklere ilişkin değerlendirmeler yapıldı.  

Antalya Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu, Mayıs ayı toplantısını yaptı. İmar ve Planlama Çalışma Grubu Başkanı Haşim Dikencik moderatörlüğünde Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya çalışma grubu üyeleri katıldı. “Antalya’nın Kentsel Riskleri” gündemiyle yapılan toplantıda konuşan Haşim Dikencik, kentin önündeki en önemli risklerden birinin taşkın ve sel riski olduğunu söyledi. Antalya’da 12 yılda meydana gelen 11 taşkın ve selde can ve mal kayıplarının olduğunu hatırlatan Dikencik, kentin en önemli bir diğer riskinin ise deprem olduğunu ancak bu gerçeğe rağmen Antalya’nın Deprem Master Planı’nın olmadığını vurguladı.

‘KENTLERİ RİSKLERE KARŞI DİRENÇLİ KILMAK MÜMKÜN’

Göç, küresel iklim değişikliği ve buna bağlı kuraklık, tarım arazilerinin imara açılmasının da Antalya adına ciddi riskler oluşturduğunu kaydeden Dikencik, “Antalya’da bu risk faktörleri varken bizler planlama anlayışında bu riskleri nasıl değerlendiriyoruz? Risk haritalarının uygulanıyor olması lazım ancak maalesef uygulanmıyor. Riskleri azaltmak ve kentleri risklere karşı dirençli kılmak mümkündür. Başka ülkelerde bunlar yapılabiliyor. Bizler de yapabiliriz. Bunların en önemlisi de sakınım planlarıdır. Bu konuda yöneticilerin bir takım kararlar alması gerekir. Risklerin nasıl aşılabileceğine ilişkin bizler de çalışmalarımızla katkı sunarız” dedi.

KIRCAMİ’DE MAHALLE TOPLANTISI ÖNERİSİ

Katılımcılar, toplantıda Antalya’ya ilişkin kentsel riskleri dile getirirken, tarım arazilerinin imara açılması baskısına da işaret etti. Kent merkezinde 10 mahalleyi kapsayan ve imara açılması konusunda yıllardır tartışma konusu olan Kırcami de gündeme getirildi. Bölgenin planlama sürecine ilişkin belediyelerin ve halkın katılımıyla Kırcami’de Antalya Kent Konseyi öncülüğünde bir mahalle toplantısı yapılması önerildi. Kırcami’de halkın dinlenmesi adına düzenlenecek mahalle toplantısına meslek odalarının katılımı için odalara yazı yazılması kararlaştırıldı. Kentsel risklerle ilgili de odalara ve belediyelere yazı yazılarak çalışmalarına ilişkin görüşlerinin alınmasına karar verildi.

 

You May Also Like

İMAR VE PLANLAMA GRUBU MAYIS AYI TOPLANTISINI YAPTI

İMAR VE PLANLAMA ÇALIŞMA GRUBU’NUN KENTLE İLGİLİ ÖNCELİKLİ ÖNERİLERİ

İMAR VE PLANLAMA ÇALIŞMA GRUBU EKİM AYI TOPLANTISI YAPILDI

“Cumhuriyetin 100. Yılında Antalya’da Planlama ve İmarlaşma Süreci” İmar ve Planlama Çalışma Grubu’nda Görüşüldü