İmar ve Planlama Çalışma Grubu’nda gündem: Kırcami

Antalya’nın 40 yıldır gündeminde yer alan Kırcami’nin planlama süreci ile ilgili Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu’nda kritik değerlendirmeler yapıldı.

Antalya Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu, Antalya’nın yaklaşık 40 yıldır gündeminde bulunan Kırcami imar planı gündemiyle toplandı. Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda İmar ve Planlama Çalışma Grubu Başkanı Haşim Dikencik moderatörlüğünde yapılan çalışma grubunun Haziran ayı 2’nci toplantısına Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Emre Vural ve çalışma grubu üyeleri katıldı. Toplantıda Kırcami planlamasının son süreciyle ilgili bilgi veren Emre Vural, üyelerin sorularını da yanıtladı.

PARSELASYON ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

1486 hektarlık alanı kapsayan Kırcami’nin planlama alanının toplam 10 mahalleyi kapsadığını belirten Vural, 1/25 bin ve 1/5 bin ölçekli imar planlarının Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığını ve planların kesinleştiğini söyledi. Muratpaşa Belediyesi’nin de bu planlama sürece çerçevesinde 1/1000 ölçekli imar planını yaptığını ve bu planın da kesinleştiğini kaydeden Vural, “Kırcami’nin parselasyon çalışmaları ise devam ediyor, henüz askıya çıkmadı” diye konuştu.

‘YÜZDE 41 ZAYİAT UYGULANDI’

Toplantıda Kırcami planlamasında en çok tartışılan konuların başında gelen zayiat ile ilgili de bilgi veren Vural, “Mevzuata göre yüzde 45’e kadar zayiat yapılabilir. Kırcami planlamasında yüzde 40-41 arasında zayiat uygulandı. Yönetmelik planlamada kişi başı 10 metrekarelik yeşil alan öngörürken, Kırcami planında kişi başı 14 metrekare yeşil alan planlandı. Muratpaşa’nın şu andaki nüfusu 570 bin civarında. Yapılan plana göre Kırcami bölgesine 120 bin civarında nüfus gelecek. 1/5 bin ve 1/1000 ölçekli planlarda özel proje alanı olarak belirlenen bölgeyle ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesi birlikte karar verecek” dedi.

‘ARAZİLER RANT BEKLENTİSİYLE EL DEĞİŞTİRİYOR’

İmar ve Planlama Çalışma Grubu üyeleri, Kırcami’nin imar planlarına yönelik birçok soru yöneltti. Vural, Kırcami’nin son imar planlarıyla ilgili yeni açılan dava olup olmadığını soran üyelere, “Bize şu ana kadar dava açıldığına yönelik bir bilgi gelmedi. Zaten mahkemelerin 2 iptal gerekçesi de yeni planlarla ortadan kaldırıldı. Bize gelen raporlar bu bölgedeki toprağın verimsiz olduğu yönünde” yanıtını verdi.

Toplantıda Kırcami’deki arazilerin rant beklentisiyle el değiştirdiği ifade edildi. Parselasyon çalışmalarında beklentilerinin tam olarak karşılanmadığını dile getiren Kırcamili muhtar ise “Kırcami Antalya’nın son nefesi. Antalya’da başka imar yapılacak alan kalmadı. Hep birlikte buraya sahip çıkalım” çağrısı yaptı.

‘KARCAMİ AYNI ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR’

Yaptığı bilgilendirme için Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Emre Vural’a teşekkür eden İmar ve Planlama Çalışma Grubu Başkanı Haşim Dikencik, toplantı sonunda şu değerlendirmeleri yaptı: “Kırcami konusu gördüğünüz gibi aynı şekilde devam ediyor. Kamu yararı kararı, imar gerekçesi toprağın verimsizliğiyle ilgili değil, toprağın kentsel değer farkıyla ilgilidir. Akdeniz Üniversitesi’nin 2006 tarihli raporu da Kırcami’nin kentin en verimli toprağına sahip olduğu yönündedir.”

 

You May Also Like

İMAR VE PLANLAMA GRUBU MAYIS AYI TOPLANTISINI YAPTI

İMAR VE PLANLAMA ÇALIŞMA GRUBU’NUN KENTLE İLGİLİ ÖNCELİKLİ ÖNERİLERİ

İMAR VE PLANLAMA ÇALIŞMA GRUBU EKİM AYI TOPLANTISI YAPILDI

“Cumhuriyetin 100. Yılında Antalya’da Planlama ve İmarlaşma Süreci” İmar ve Planlama Çalışma Grubu’nda Görüşüldü