İmar ve Planlama Çalışma Grubu’nda Kırcami konulu sunum

Antalya Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu, Şubat ayı 2’nci toplantısını gerçekleştirdi. İmar ve Planlama Çalışma Grubu Başkan Vekili İsmail Volkan moderatörlüğünde Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri ile çalışma grubu üyeleri katıldı. Toplantıda Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yüksek lisans öğrencisi Mimar Ege Döşemeci tarafından ‘Kentlerin tarım alanlarına yayılmasına çevresel peyzaj yaklaşımı: Kırcami, Antalya örneğinde soyut ve somut unsurların çevre peyzaj modeline dahil edilmesi’ konulu tez çalışmasıyla ilgili bir sunum yapıldı.

YEŞİL ALANLARIN NİTELİĞİ ÖNEMLİ

Sunumda ulaşım altyapısı, su tutma koridorları, peyzaj yamalar, güneye açılan koridorlar, ana yolların genişlemesi ve kentsel senaryo konularında bilgi verilirken, yeşil alanların niteliğinin önemine vurgu yapıldı. Sunum için teşekkür edilen Ege Döşemeci, katılımcıların sorularını da yanıtladı. Kırcami’nin planlama ve dava süreci de toplantıda ele alınırken, alanın sağlıklı bir plana kavuşturulmasının sadece bölge için değil Antalya’ya büyük yararının olacağı kaydedildi. Kırcami imar planlamasında altyapı çalışmaları tamamlanmadan ruhsat aşamasına gelinmesinin sakıncalarına da işaret edildi.

PLANLAMA SÜRECİ DE ANLATILDI

Toplantıya katılan Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Plan ve Proje Müdür Vekili Emre Vural ise planlama süreciyle ilgili bilgi verdi. Bakanlığın 1/100 bin ölçekli imar planını onaylamasının ardından Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 1/25 bin ve 1/5 bin ölçekli planların onaylanarak askı sürecinin başladığını hatırlatan Vural, Muratpaşa Belediye Meclisi’nde 1/1000 ölçekli imar planının ise geçen hafta onaylandığını, planlamanın askı süreciyle devam ettiğini ifade etti.

 

 

You May Also Like

İMAR VE PLANLAMA ÇALIŞMA GRUBU’NUN KENTLE İLGİLİ ÖNCELİKLİ ÖNERİLERİ

İMAR VE PLANLAMA ÇALIŞMA GRUBU EKİM AYI TOPLANTISI YAPILDI

“Cumhuriyetin 100. Yılında Antalya’da Planlama ve İmarlaşma Süreci” İmar ve Planlama Çalışma Grubu’nda Görüşüldü

‘Deprem ve depremsellik’ İmar ve Planlama Çalışma Grubu’nda görüşüldü