Konyaaltı ve Muratpaşa belediyeleri geri dönüşüm çalışmalarını Çevre Çalışma Grubu’na anlattı

Antalya Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, Şubat ayı toplantısını gerçekleştirdi. Çevre Çalışma Grubu Başkanı Güray Doğan moderatörlüğünde Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya Muratpaşa Belediyesi ve Konyaaltı Belediyesi temsilcileri ile çalışma grubu üyeleri katıldı. Toplantıda Muratpaşa Belediyesi ve Konyaaltı Belediyesi temsilcileri ilçelerinde atık ve geri dönüşüm çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

YURTTAŞ DA KAZANIYOR ÇEVRE DE…

Muratpaşa Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nde görevli şef Özlem Büyük, ‘Çevreci Komşu Kart’ projeleriyle ilgili sunum yaptı. 2016 yılında Muratpaşa’da başlanan çevreci proje sayesinde hem belediyenin, hem yurttaşların, hem de çevrenin kazandığı vurgulandı. 2018-2021 yılları arasında toplanan 9 bin 406 atık ile yurttaşların komşu kartlarına 34 bin 818 TL yüklendiği açıklanırken, projenin uygulandığı 5 yıllık süre içerisinde 145 bin 700 ağacın kesilmesinin önlendiği, 102 milyon kilovat saat elektrik ve 64 milyon 278 bin metreküp su tasarrufu sağlandığı kaydedildi. Belediyenin projeyle yaklaşık 22 milyon liralık tasarruf sağladığı da belirtildi. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın bu projeye verdiği öneme de işaret edildi.

3 KONTEYNERLİ AYRIŞTIRMA

Konyaaltı Belediyesi Temizlik İşleri ve Çevre Müdürü Özgür Bülent Yalçın da ilçelerinde çevre ve atık geri dönüşüm projeleriyle ilgili yaptıkları hizmetleri anlattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Konyaaltı Belediye Başkanlığı döneminden itibaren çevreci projeleri uyguladıklarını anlatan Yalçın, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen’in de aynı hassasiyetle hizmetlerini sürdürdüğünü ifade etti. Atık toplamada mevzuatla ilgili eksikliklere dikkat çekilirken ya caydırıcılık ya da teşvik sisteminin getirilmesinin yararlı olduğu dile getirildi. TÜİK’in verilerine göre Konyaaltı ilçesinde aylık 2 bin 200 ton evsel atığın belirlendiği ancak Konyaaltı Belediyesi’nin verilerine göre aylık bin ton atık toplandığı anlatıldı. Yılda Konyaaltı Belediyesi’nin kasasına ambalaj atıklarından yaklaşık 6 milyon lira girdiği de ifade edilirken, bazı atıklardan kompost ve yakıt elde etmek için çalıştıkları projenin son aşamasına geldikleri kaydedildi. Konyaaltı’nda 3 konteynerli ayrıştırma projesine de bazı mahallelerde başlandığı ve tüm mahallelerde uygulanacağı açıklandı.

Sunumların ardından ilgili belediyelerin temsilcileri katılımcıların sorularını yanıtladı. Çevre Çalışma Grubu Başkanı Güray Doğan, sunumları yapan Muratpaşa ve Konyaaltı belediyelerinin temsilcilerine teşekkür etti.

 

You May Also Like

Suyun Değerini Anlamak: Antalya Kent Konseyi’nin Su Krizi ve İşbirliği Çağrısı

Çevre Çalışma Grubu Mart Ayı Toplantısını Karaalioğlu Kent Yaşam Parkı İçindeki Çevre Eğitim ve İnovasyon Merkezinde Yaptı

Antalya Kent Konseyi’nden Akdeniz fokları için acil çağrı

Çevre Çalışma Grubu yeni dönemde ele alınacak konuları görüştü